ODS a ČSSD se nad ránem dohodly. Budou vládnout Praze

Praze bude vládnout koalice ODS a ČSSD. Dohodli se na tom nad ránem zástupci těchto dvou stran. Detaily koaliční smlouvy ještě projednají vedení pražských stranických organizací. Vítězná TOP 09 tak skončila v opozici. Radiožurnálu to potvrdil šéf pražské ODS Boris Šťastný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Svoboda (ODS)

Bohuslav Svoboda (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

„Základní parametry koaliční spolupráce mezi sociálními demokraty a občanskými demokraty byly uzavřeny dnes v noci. V tuto chvíli probíhají intenzivní jednání,“ řekl Šťastný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen vyjednávacího týmu ODS a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda ve Světě o osmé o podepsání smlouvy nic neřekl.

Dohodu mají posvětit ještě zastupitelské kluby a vedení pražských stranických organizací. To potvrdil i člen vyjednávacího týmu z ČSSD Karel Březina.

„V tuto chvíli koaliční smlouva není schválena. Je to pouze výstup vyjednávacích týmů, se kterým jdeme do našeho zastupitelského klubu a na stranické grémium do krajského výkonného výboru ČSSD,“ řekl Březina.

ČSSD byla podle něj během pozdního večera kontaktována ODS s tím, že jí má sociální demokracie předat naši reakci. „To jsme učinili a následně probíhalo dlouhé jednání,“ poznamenal Březina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen vyjednávacího týmu z ČSSD Karel Březina v Dopoledním Radiožurnálu (9h37).

Nominace do rady ani na post primátora Březina prozradit nechtěl. „Nemáme vůči sobě žádné personální podmínky,“ řekl pouze. Smlouva mezi ODS a ČSSD podle všeho ale garantuje křeslo primátora pro občanské demokraty.

Boj proti nové koalici

Kandidáta TOP 09 na pražského primátora Zdeňka Tůmu dohoda mezi občanskými a sociálními demokraty nepřekvapila. Podle něho se potvrdily dlouhodobé vazby ODS a ČSSD na pražské radnici.

Zdeněk Tůma, TOP 09 | Foto: Tomáš Adamec

„Kromě toho pro ODS je jistě velké lákadlo to, že v této konstelaci má primátora a bude hrát první housle. Nicméně si myslím, že je pro Prahu špatně, protože koalice s námi, ať už by byla koalice nás a ODS, nebo nás a ČSSD, by slibovala větší změnu,“ podotkl Tůma.

Tůma se domnívá, že ODS a ČSSD se již dohodly dávno. „Mám za to, že tam byla nějaká dřívější dohoda. Myslím si, že obě strany měly od nás velmi seriozní nabídky. Opravdu nevím, proč nebyla nabídka ani jednou ze stran přijata,“ podotkl Tůma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Tůma z TOP 09 a politolog Lukáš Jelínek v poledních Ozvěnách dne.

„Udělali jsme maximum v rámci mandátu, který jsme měli. Podle mého názoru je celkem zjevné, že to, co s námi ODS hrála v posledních dvou týdnech, byla od začátku habaďúra,“ řekl Tůma.

Šéf pražské TOP 09 František Laudát lituje, že jak občanští, tak sociální demokraté podle něj pohrdají vůlí pražských voličů.

„S politováním musím konstatovat, že Pražané si budou muset na skutečnou změnu poměrů na pražské radnici i na některých městských částech počkat ještě čtyři roky. Zajisté nás budou Pražané chápat, že vzhledem k tomu, že nám dali nejsilnější mandát, budeme vyvíjet veškeré legitimní úsilí k tomu, aby tato podivná koalice skončila dříve než za čtyři roky,“ řekl Laudát. „Praha poprvé pozná, co to je silná opozice,“ doplnil Tůma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ve Světě o jedné.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil vzniklou koalici za 4K - kmotrovská koalice korupčního kartelu. „Dnešní rozhodnutí mohlo překvapit jen neinformované. O koalici bylo rozhodnuto dávno před volbami,“ podotknul Kalousek.

O dohodě zřejmě Svoboda nevěděl

Podle Lidových novin, které s informací přišly jako první, byla smlouva dohodnutá kolem půl čtvrté ráno. Člen vyjednávacího týmu ODS a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda přitom ještě po osmé hodině na Rádiu Česko tvrdil, že se k případné koalici ČSSD teprve vyjádří.

Prozradil pouze, že ODS připravila pro sociální demokracii novou verzi koaliční smlouvy. Její přesnou podobu ale říct nechtěl. „Nabídka je ale lepší, než ta, kterou jsme jim dávali,“ řekl Svoboda.

Politolog Lukáš Jelínek poukázal na to, že dnešní dohoda mezi občanskými a sociálními demokraty jen potvrzuje letitou provázanost obou stran.

„Ukazuje se, že se pražská politika spíš váže na osobní a ekonomické vazby aktérů politického dění, než na závazky voličů nebo programy koaličních stran,“ řekl politolog s tím, že půjde především o konzervování pražských poměrů.

Jelínek se dokonce domnívá, že dohodou ODS s ČSSD byla vážně narušena koncepce premiéra Petra Nečase na očištění ODS a Bohuslava Sobotky a sociální demokracie, kteří se snažili přesvědčit, že ČSSD je stranou moderní. „Tímto si obě organizace vlastně vzaly své strany jako rukojmí,“ dodal Jelínek.

Nové zastupitelstvo se má sejít nejpozději do začátku prosince. Občanští a sociální demokraté už Prahu společně řídili. A to v letech 1998 až 2006.

Viktorie Hošková, Renáta Prátová, Ondřej Černý, Tomáš Pavlíček, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme