ODS a ČSSD začnou od středy jednat o programu možné vlády

V mnohaměsíčním vyjednávání o vládě dnes možná nastal posun. Lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek se dohodli, že obě nejsilnější strany začnou jednat o programu možné koaličního kabinetu. Týmy jejich zástupců na něm začnou intenzivně pracovat hned od středy. Topolánek ale chce do přípravy zapojit i lidovce a zelené, zatímco Paroubek počítá jen s KDU-ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek, Mirek Topolánek | Foto: ČTK

Občanští demokraté a lidovci během dnešních schůzek zcela neodmítli dokument ČSSD nazvaný Agenda 2010, který shrnuje představy ČSSD o programových prioritách kabinetu, na němž by se podíleli sociální demokraté s ODS a lidovci.

ČSSD tvrdí, že dokument obsahuje reformní program minimálně na tři roky. Podle ČSSD by se trojkoalice měla během svého vládnutí shodnout například na penzijní reformě, nekompromisním boji s korupcí či na přijetí eura do roku 2012.

Podle občanských demokratů je projekt ČSSD příliš obecný, i když šéf ODS Topolánek připustil, že to je určitý posun. "Je velmi nekonkrétní, ty věty jsou tam pouze nahozené, ale je to materiál k diskuzi," řekl Topolánek.

Premiér tvrdí, že pokud má vláda vzniknout, musí být reformní - od hloubky reforem se pak bude odvíjet délka jejího mandátu. Pokud by byla schopna prosadit skutečné změny, pak na termínu voleb podle něj nezáleží. ODS navíc oznámila, že její zástupci už začali vytvářet vlastní materiál.

Vyjednavači ODS a ČSSD se odpoledne sešli v Poslanecké sněmovně. Předseda sociálních demokratů Paroubek prý zaznamenal posun. "Začali jsme debatovat pochopitelně o programových věcech eventuelní koaliční vlády, které bychom se zúčastnili," uvedl Paroubek.

I lidovci jsou ochotní o Agendě 2010 dál mluvit, materiál je ale podle šéfky poslanců KDU-ČSL Vlasty Parkanové nutné konkretizovat a doplnit o termíny. "Dá se brát jako dobrý výchozí podklad, ale jinak musel by být mnohem více konkrétnější a ambicióznější," řekla Parkanová.

Předseda zelených Martin Bursík se v souvislosti s programovým dokumentem ČSSD pozastavil nad tím, že iniciativu přebírá politická strana, která nemá pověření jednat o vládě. ČSSD ve svém projektu se zelenými nepočítá. "Není to zatím a myslím, že ani dlouho nebude tak, že by sociální demokracie rozhodovala, co se v české politice bude dít a co nebude," podotkl Bursík.

Paroubek dnes předal dokument Agenda 2010 také prezidentu Václavu Klausovi. "Všichni si vyzkoušeli, že jiné řešení než řešení postavené na spolupráci dvou velkých stran není možné," řekl Paroubek. Klaus přijal Paroubka nečekaně poté, co v pondělí zrušil schůzku s Topolánkem, protože jednání o nové vládě nijak nepokročila.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme