ODS a KDU-ČSL pro vládu opřenou o širší shodou

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek dnes dopoledne zahájil jednání o podobě nové vlády. Ve Strakově akademii se sešel nejprve s představiteli KDU-ČSL. Mezitím grémium ČSSD odmítlo návrh vlády všech stran kromě komunistů. Topolánek se má sejít také se zástupci Strany zelených a poté se chce ODS domluvit na schůzce se sociálními demokraty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kasal | Zdroj: ČTK

Zástupci KDU-ČSL se na dnešní schůzce s premiérem Mirkem Topolánkem shodli na tom, že budoucí vládu je třeba založit na širší shodě parlamentních stran. Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal také připustil, že lidovci se na vládě chtějí podílet: "KDU-ČSL má-li přispět aktivně k řešení této situace tak je to právě to, že může být nějakým způsobem účastna ve vládě."

O konkrétních jménech nebo funkcích se dnes ve Strakově akademii nicméně nemluvilo. Na konkrétní jednání bude podle Kasala čas, až začnou politické debaty spět k dohodě. Původně měli lidovci s Topolánkem jednat až v pondělí, termín se jim ale nehodil.

ODS včera odmítla nabídku šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, aby jednala o nové vládě výlučně se sociální demokracií. Takzvaná exkluzivní jednání, o kterých hovořil Paroubek, je ODS připravena vést i s ostatními stranami.

Lidový dům odmítá vládu duhové koalice bez komunistů

Mezitím sociální demokraté odmítli duhovou vládu bez komunistů. Po schůzce grémia ČSSD to oznámil předseda Jiří Paroubek. Fakt, že komunisté jediní by zůstali v opozici, by podle něj nebyl dobrý pro politický systém země.

"Není dobré, aby jedinou opozicí v téhle zemi byli komunisté, protože, málo platné, to posílení komunistické strany by bylo v příštích volbách silnější než za normálních okolností. Pokud by oni byli jedinou opozicí, tak by ztrácela sociální demokracie v jejich prospěch hlasy - ale také další strany by ztrácely hlasy voličů ve prospěch komunistické strany," domnívá se Paroubek

Místopředseda ODS Petr Nečas soudí, že by však bylo lepší o věcech nejdřív jednat: "V tuto chvíli je na stole řada variant a podle mého názoru není příliš korektní a seriozní bez jednání jakékoli varianty dopředu shazovat se stolu." ČSSD podle místopředsedy Bohuslava Sobotky stále čeká na písemné návrhy ODS, které by se měly stát podkladem pro jednání dvou nejsilnějších parlamentních stran. Dohoda mezi ODS a ČSSD by měla podle něj předcházet jednáním ODS s dalšími politickými stranami.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme