ODS a TOP 09 by mohly jít do senátu v koalici, nadhodil Nečas

Dávný sen Miroslava Kalouska o volební koalici s ODS by přece jen mohl dojít naplnění. I když místo lidovců teď Kalousek fakticky vede TOP 09 a tenhle návrh nepřednesl on sám, ale předseda občanských demokratů a premiér Petr Nečas, a to v dnes otisknutém rozhovoru pro časopis Instinkt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Nečas (ODS). (Koláž ČRo) | Foto: Tomáš Adamec

Nevíme zatím, jak by se Nečasova představa zamlouvala TOP 09, ale mnozí odborníci ji považují za další důkaz oslabení největší pravicové strany. Ten první už spatřovali v rozdělení křesel ve vládě, kde podle nich ODS musela koaličním partnerům přenechat většinu důležitých ministerstev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu ve Světě o deváté.

„Pokud se to vztahuje k podzimním senátním volbám, tak si myslím, že je to velmi vážně míněno. Protože vláda, která vznikne, tak by neměla mít proti sobě senát, kde bude mít většinu sociální demokracie. Pakliže půjdou ODS a TOP 09 do voleb rozděleny, tak se přesně tohle může stát,“ domnívá se Ladislav Mrklas z Vysoké školy CEVRO Institut, blízkého ODS.

Záležet bude na komunálních volbách

Obě strany podle odborníků míří na velmi podobné voliče. „Je to přímá konkurence. A je to poprvé, kdy ODS má v TOP 09 opravdu silného protihráče, který jenom nepaběrkuje, ale jde přímo do jádra voličů,“ říká Mrklas.

Politolog se domnívá, že v komunálních volbách k žádné spolupráci mezi oběma stranami nedojde. Týká se to hlavně Prahy a všech dalších velkých měst. „Na úrovni okresních měst nebo menších obcí je docela pravděpodobné, že volební koalice uzavírány být mohou,“ podotýká Ladislav Mrklas.

Komunální volby podle něj také ukážou to, jak je TOP 09 skutečně silná. „A jedině komunální volby můžou TOP 09 nastartovat k nějakému déle trvajícímu úspěchu. Pakliže by to byla strana, která by dokázala uspět pouze ve volbách do sněmovny, pak se dostala do kolejí stran ODA nebo Unie svobody.“

Konkurence s fatálními následky

V ODS si podle všeho řada lidí uvědomuje, že TOP 09 je ale skutečnou konkurencí, která by mohla mít pro občanské nedostatky fatální následky. Užší spolupráci s TOP 09 tedy zřejmě řada lidí z ODS podporuje. Rivalitu by to totiž snížilo.

„Řada lidí se ale samozřejmě také uvědomuje to, že pokud by došlo k této koalici, v podstatě rovného s rovným, pro ODS by to znamenalo ztrátu řady příležitostí a funkcí,“ vysvětluje Mrklas s tím, že tito lidé by potom byli spíše odpůrci tohoto nápadu.

Občanským demokratům by ale paradoxně podle politologů mohlo nahrávat rozdělení resortů ve vládě. ODS totiž nebude držet ministerstva, která budou muset iniciovat největší škrty kvůli chystaným ekonomickým reformám. Klíčové bude také to, jestli bude Nečas skutečně premiérem, který nenechá jednotlivé ministry dělat si ve svých resortech, co budou chtít, ale jestli naopak bude stát nad nimi a řídit je.

Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme