ODS a TOP 09 možná oznámí konec vládní spolupráce s VV

Schůzka v Kramářově vile dnes večer čeká šéfy tří koaličních stran. Premiér Petr Nečas zřejmě předsedovi Věcí veřejných Radku Johnovi oznámí, že ODS ani TOP09 s Věcmi veřejnými už nechtějí spolupracovat. Důvodem je fakt, že někteří členové koaličního partnera opustili a přidali se k vicepremiérce Karolíně Peake. Ta má zítra oznámit, zda získala dostatek poslanců k sestavení nového klubu ve sněmovně - aktuálně jí chybí 2 lidé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři stran vládní koalice Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John | Zdroj: ČTK

Šéfové ODS, TOP 09 a VV večer projednají projednají situaci po odchodu vicepremiérky Karolíny Peake a dalších "odpadlíků" z nejmenší vládní strany. Formace kolem ní má po odchodu Radima Vysloužila od "vévéček" osm poslanců, na vytvoření poslaneckého klubu jich potřebuje deset. Nečas chce vědět, zda se vláda může ve sněmovně opřít o bezpečnou většinu, uskupení Peake dává čas do pondělí.

„Nepřistoupíme na model, kdyby to byly dva poslanecké kluby a pak nějaký volný soubor radikálů, volně pobíhajících poslanců, aby se to dopočítalo. To nepovažuje za součást bezpečné většiny. Pokud by taková většina nevznikla, je ODS připravena jít do předčasných voleb na konci června,“ řekl Petr Nečas.

Na schůzce lídři ještě vládní spolupráci neukončí, vyřešit musí nejprve takzvané dohadovací řízení. O vypovězení koaliční smlouvy pak rozhodne až pondělní Výkonná rada ODS. Strana už ale v týdnu deklarovala, že od ukončení spolupráce s Věcmi veřejnými v žádném případě neustoupí.

Jde o počty

V jaké atmosféře se schůzka koaličních lídrů odehraje, ovlivní i to, zda už do té doby bude mít vicepremiérka Karolína Peake jména deseti poslanců, kteří by vládu ve sněmovně podporovali.

Podle premiéra Nečase se v pondělí sejde výkonná rada ODS a ta má v současné situaci jen dvě možnosti.

„Buďto výkonná rada vypoví koaliční smlouvu a půjdeme do předčasných voleb, jestliže nebude bezpečná většina založena na dohodě tří poslaneckých klubů. Nebo výkonná rada vypoví koaliční smlouvu a pověří grémium podpisem nové koaliční smlouvy založené na spolupráci tří stran nebo tří poslaneckých klubů,“ sdělil premiér.

Šéf Věcí veřejných Radek John tvrdí, že se jeho strana připravuje na přechod do opozice.

„My nejsme ti, kteří vypovídají koaliční smlouvu, my jí podporujeme. Pokud některý z partnerů chce zrušit koaliční vládnutí, má na to plné právo a my nejsme ti, kteří se budou doprošovat. My si umíme představit přechod do opozice, co že pro nás příjemnější. Tam je možné podporovat jen ty věci, které se nám líbí, a nejsme nuceni hlasovat pro věci, které se nám nelíbí,“ uvedl šéf Věcí veřejných Radek John.

Václava Marešová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme