ODS a TOP 09 podaly ústavní stížnost proti sněmovní schůzi k EET

Opoziční ODS a TOP 09 podaly podle MF Dnes stížnost k Ústavnímu soudu kvůli zákonu o elektronické evidenci tržeb. Pravicové strany jsou přesvědčené, že vládní koalice při schvalování zákona nedodržela jednací řád.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek tuto informaci zatím Radiožurnálu nepotvrdil. Přislíbil ale, že věc bude komentovat příští týden. Text stížnosti, který má k dispozici MF Dnes, je podepsán advokátkou Markétou Vaňkovou, brněnskou komunální političkou.

Stížnost napadá fakt, že koalice na mimořádné schůzi letošního 10. února předčasně ukončila rozpravu o zákoně, přestože byla do diskuse přihlášena ještě skupina poslanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud stížnost podávají jednotliví poslanci, tak jí ústavní právník Jan Wintr příliš šancí nepřičítá

Rozporuje také schválení evidence tržeb a napadá postup předsedajícího tehdejší schůze Jana Hamáčka z ČSSD.

Odborník na ústavní právo Vladimír Balaš připouští, že by opozice mohla uspět. Pokud koalice porušila jednací řád, zkrátila opozičním poslancům ústavní práva.

Naopak podle ústavního právníka Jana Wintra nemá stížnost moc šancí na úspěch: „V momentě, kdy je napadena procedura nějakého zákona, tak má 41 poslanců podat návrh na zrušení zákona jako nepřijatého ústavně-předepsaným způsobem. Čili teprve o tom návrhu podle mne bude Ústavní soud věcně rozhodovat.“

„Zatímco teď, jestli jsem to pochopil, je to ústavní stížnost jednotlivých poslanců několika poslanců - a tu v několika případech Ústavní soud odmítl,“ připomněl Wintr.

Ústavní soud nemůže zrušit přímo elektronickou evidenci tržeb, ale může zrušit usnesení o ukončení projednávání zákona. V takovém případě by nebyl zákon považován za projednaný a nebyl by platný.

Elektronická evidence tržeb (EET) | Foto: Český rozhlas

Elektronická evidence tržeb (EET) v Evropě | Foto: Český rozhlas

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme