ODS: Afghánskou misi podpoříme za čtyř podmínek

ODS dnes podmínila svoji podporu k vyslání české protiteroristické jednotky do Afghánistánu čtyřmi požadavky. Občanští demokraté jsou přesvědčeni, že armáda si může dovolit jen účast ve dvou misích ročně. Ta afghánská bude už třetí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci nad mapou

vojáci nad mapou | Foto: Armáda ČR

Navíc operace není dosud finančně zajištěna. Stínový ministr obrany Petr Nečas prohlásil, že vláda dokonce rezignovala i na přesvědčování vlastních poslanců, aby pro vyslání 6. skupiny speciálních sil do Afghánistánu zvedli ruku.

"My jsme přesvědčeni o tom, že tato speciální jednotka musí být vyňata z rámce vojenské zpravodajské služby, protože pokud by pod ní zůstala i v Afghanistánu, tak by to znemožnilo její použití v bojové operaci. Musíme mít dostatek personálu i dostatek finančních zdojů abychom mohli zabezpečit i více rotací než pouze šestiměsíční přítomnost," uvedl Nečas.

Občanští demokraté proto žádají důkaz, že armáda má dostatek lidí na tři rotace této jednotky v Afghánistánu a že prostějovská jednotka bude převedena z podřízenosti vojenské zpravodajské službě.

"Podmínky jsou kategorickým a nepřekročitelným minimem pro naši podporu vládního návrhu," prohlásil Nečas. Poslanecká sněmovna by se návrhem na vyslání měla zabývat do konce února, vojáci by měli odjet do poloviny letošního roku.

Armáda počítá s výrazným zeštíhlením kosovské mise. Jak Radiožurnálu řekl náčelník generální štábu Pavel Štefka, přinese to mimo jiné i úsporu finančních prostředků v řádu desítek miliónů korun. Podle Štefky nyní v Kosovu nyní působí 400 českých vojáků, zůstat jich tam má jen 250.

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme