ODS analyzovala příčiny volebního neúspěchu

Nepřesvědčivý závěr volební kampaně a špatně zvolená hesla byly jednou z příčin neúspěchu Občanské demokratické strany v nedávných volbách do Sněmovny. Konstatuje to analýza, kterou dnes schválila výkonná rada ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: Michal Kamaryt

Analýza si všímá zejména závěrečného hesla kampaně "Zastavte socialisty, národ volí Klause". Mnozí členové ODS je odmítali vůbec vylepit a někteří dokonce stříhali plakáty na polovinu a používali jen horní část. Heslo zkrátka nezískalo podporu ani uvnitř strany, neoslovilo voliče.

Mezi dlouhodobější příčiny patří podle analýzy rozhádanost pravice a také to, že se za čtyři roky ODS nepodařilo dostatečně obhájit opoziční smlouvu.

Dokument se také zmiňuje o médiích, která byla občanským demokratům v porovnání s ostatními stranami nejméně nakloněna. "Vychází se z věřme objektivní analýzy agentury Newton IT, ze které vyplývá, že poměr negativního hodnocení ODS v médiích dohromady byl větší, než součet všech politických stran. To je nepochybně důvod, abychom se nad tím zamysleli," uvedl místopředseda strany Ivan Langer.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Langer o příčinách volebního neúspěchu

Analýza proto doporučuje, aby ODS uvažovala o vlastním mediálním zajištění. Podle místopředsedy Langera to ale neznamená žádnou vlastní televizi nebo rádio. "Konkrétní návrh jak si pořídit vlastní televizi, nebo vlastní rádio tam nezazněl," poznamenal s úsměvem.

O zodpovědnosti konkrétních osob není v analýze ani slovo. "Je tam klíčové to východisko, že tento materiál bereme, že jsme byli schopni se podívat sami na sebe a zejména že se od toho chceme odrazit při přípravě dalších voleb," řekl Langer.

Svou současnou roli vidí ODS především v důsledné opozici vůči vládě Vladimíra Špidly, jejíž očekávané chyb by pak chtěla využít ve svůj politický prospěch.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme