ODS bude blokovat případný konfrontační přístup vlády k ratifikaci euroústavy

Týden vyjednávání - tak by se asi daly nazvat uplynulé dny z pohledu nejvyšších evropských politiků v otázce ratifikace Evropské ústavy. Předminulý týden řekli ne ústavě Francouzi a Nizozemci. Ratifikace ještě čeká 13 zemí, v deseti už s ní souhlasili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evropská ústava | Foto: Triera

Tento týden Britové oznámili, že ratifikaci zmrazí. Debata pokračuje i v České republice - pokud Evropská rada příští týden rozhodne o pokračování ratifikace, ODS to v našem parlamentu zablokuje.

Radiožurnálu to potvrdil stínový ministr zahraničí, europoslanec Jan Zahradil: "Pokud vláda půjde do konfrontace a pokud se bude snažit protlačit bez podpory nějaké záležitosti parlamentem, tak s hlasy ODS v žádném případě počítat nemůže. Ať půjde o zákon o obecném referendu, zákon o speciálním referendu, nebo ať půjde případně o parlamentní ratifikaci."

Zahradil dodal, že pokud se vláda bude chtít zachovat konstruktivně a zodpovědně, měla by o tomto stanovisku opozice informovat příští týden i zástupce dalších 24 států Evropské unie.

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek je ale přesvědčen, že euroústava nemá být zametena pod stůl a proces ratifikace má pokračovat. Pokud se na tom Evropská rada příští týden dohodne, Zaorálek věří, že ODS ratifikaci v České republice nezablokuje: "Věřím.na odpovědnost politiků. Česká republika je členem Evropské unie a pokud na sebe přijme nějaký závazek, tak předpokládám, že ho splní. Že prostě my nebudeme tou zemí, která odmítne chovat se jako řádná členská země."

Milan Kopp, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme