ODS bude podepsání smluv na nákup transportérů respektovat

Obrněné transportéry za rekordních 23 miliard a 600 milionů korun dodá české armádě s konečnou platností rakousko-americká zbrojovka Steyr. Smlouvy o nákupu 200 stovek vozidel podepsal s jejími zástupci po několikatýdenním váhání odcházející ministr obrany Karel Kühnl, jehož Unie svobody DEU propadla ve volbách. ODS ho za tento krok kritizuje, uzavření kontraktu ale bude respektovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kühnl tvrdí, že pod velkým tlakem v poslední době nebyl. "Zažil jsem i horší stresy. Pro mě je naprosto nejdůležitější splnit úkol, se kterým jsem nastoupil jako ministr. To znamená pracovat na dokončení reformy Armády České republiky tak, aby to byla armáda schopná postavit se těm nebezpečím, které nás dnes ohrožují," řekl ministr.

Náčelník generálního štábu Pavel Štefka dodal, že transportéry bude vyzbrojena elitní 4. brigáda rychlého nasazení, kterou Česko slíbilo spojencům. "My jsme se zavázali v NATO, zavázali jsme se v Evropské unii, že vyčleníme určité množství sil, které budou schopny s ostatními jednotkami působit. Pokud nebudeme mít tyto transportéry, tak musíme říct, že my jsme to samozřejmě schopni splnit, ale omezeně," dodal generál.

Podpis smluv uvítali i představitelé českých zbrojovek, které mají získat zakázky až za osm miliard korun. O vítězství rakousko-americké firmy rozhodla v lednu vláda. Finská Patria, která neuspěla ve výběrovém řízení, chce podniknout proti ministerstvu další právní kroky. Nevylučuje ani mezinárodní arbitráž.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme