ODS chce hlasovat o nedůvěře vládě po sjezdu ČSSD

Pokud Grossova vláda sama nepožádá o důvěru, ODS vyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře kabinetu, a to po velikonočním sjezdu ČSSD. Rozhodla o tom výkonná rada nejsilnější opoziční strany. Například šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý navrhoval, aby ODS na rozdíl od dosavadních postojů iniciovala parlamentní hlasování ještě před velikonočním sjezdem. A pokud ČSSD na sjezdu potvrdí Grosse ve funkci předsedy strany a bude za ním stát i jako za premiérem, ODS předpokládá, že koaliční svazek opustí lidovci. I v tomto případě však nebude mít ODS k odvolání vlády zřejmě dost hlasů. Další opoziční strana KSČM už totiž naznačila, že menšinový sociálnědemokratický kabinet za jistých podmínek podpoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Tlustý | Foto: Poslanecká sněmovna

Občanští demokraté nepovažují vládní krizi za skončenou. Jsou nespokojení jak s postojem sociálních demokratů, tak i lidovců. ODS by se měla aktivně chopit opoziční iniciativy a vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, je přesvědčen šéf poslanců Vlastimil Tlustý. Jak řekl Radiožurnálu, sněmovna by měla hlasovat co nejdříve, ještě před sjezdem sociálních demokratů. "Ty zásadní argumenty jsou jasné. Všechno podstatné už se stalo, nic dalšího nelze očekávat a jediné, co jasné není, je, zda stále existuje 101ková koalice a mělo by to být jasné nejenom nám, ale i celé veřejnosti."

Z čeho tak usuzuje? "Z nejednoznačných vyjádření lidovců a předsedy Kalouska, kdy na jedné straně říkají, že sociální demokracii důvěřují a na druhé straně říkají, že jejímu předsedovi nedůvěřují. To jsou vyjádření, která si odporují, protože Stanislav Gross je stejně tak sociální demokracie jako ten zbytek, takže která z těch vět je pravdivější, ukáže to hlasování."

Ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD se případného hlasování neobává. Věří, že by všichni koaliční poslanci vládu podpořili. Místopředseda lidovců Jan Kasal v České televizi řekl, že pokud jsou křesťanští demokratí ve vládě, nemohou jí vyslovit nedůvěru. Aby vláda padla, muselo by se proti ní vyslovit 101 poslanců. Opoziční ODS má ve sněmovně 57 svých zůstupců, což k pádu vlády nestačí. Ani s pomocí opoziční KSČM a nezařazeného bývalého unionisty Tomáše Vrbíka potřebných 101 hlasů ke svržení vlády dohromady nedá.

Více než 90 procent lidí si myslí, že nízkou účast v loňských senátních a krajských volbách způsobila malá důvěra občanů k politickým stranám a obecné znechucení politikou. Vyplývá to z průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Podle názoru politologů, oslovených Českou tiskovou kanceláří, budou lidé politikou v souvislosti s vleklou koaliční krizí způsobenou nejasnostmi kolem majetkových poměrů premiéra Stanislava Grosse znechuceni ještě víc.

Markéta Kaclová, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme