ODS chce jednat o kauze gripeny, ČSSD není proti

Sněmovna by měla na dnešní mimořádné schůzi jednat o údajné korupci při pořizování stíhaček gripen a o kontroverzní novele horního zákona. Posoudit má i vládní protikorupční balíček. Ten začali poslanci projednávat už včera na mimořádném zasedání vyvolaném levicí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JAS-39 Gripen na základně v Náměšti | Foto: Armáda ČR

Jednání začalo hladkým schválením programu první ze dvou mimořádných schůzí o jejich svolání požádala tentokrát ODS. Dalo se to předpokládat i proto, že do tohoto programu zařadili občanští demokraté poměrně nekonfliktní první čtení poslaneckých a vládních návrhů.

Jde například o novelu zákona o základních registrech, která má o rok posunout jejich ostrý provoz a úpravu zákona o elektronickém podpisu. Poslanci se budou věnovat i změně ústavy, přesněji její části, která se týká Nejvyššího kontrolního úřadu. Nově by měl mít pravomoc kontrolovat hospodaření obcí a krajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění ve Sněmovně sleduje zpravodajka Rádia Česko Milada Richterová

Bouřlivější debata se očekává spíš při druhé mimořádné schůzi, která má začít 20 minut po skončení první. Pak bude zřejmě hlavním tématem bod nazvaný zpráva o údajné korupci v kauze nákupu a pronájmu letounů Gripen.

K tomu by měli podat informace ministr vnitra, policejní prezident, ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně. Podle poslanců ODS se objevila nová fakta, která by měla sněmovna projednat.

"Respektovaný britský úřad pro vyšetřování přišel s obviněním jednoho z klíčových lidí v té věci, že docházelo k uplácení při obchodech s Českem, Maďarskem a Rakouskem. Chceme si poslechnout co my na to," řekl předseda branného výboru Jan Vidím z ODS.

Projednávání tohoto bodu prý nebudou bránit ani sociální demokraté. "Jsme zvědavi, s čím ODS přijde, nechceme jako oni dělat obstrukce, myslím, že to bude velmi poučné, řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Dojde i na těžební limity

Na řadu by měl přijít i dlouho odkládaný návrh takzvaného horního zákona. Ten by měl zabránit prolomení limitů těžby uhlí. Ačkoliv část poslanců ODS ho původně odmítala, nyní ho zařadila na program.

Podle některých poslanců proto, že ODS nyní spolupracuje se zelenými. Společně se snaží zabránit levici v prosazování některých návrhů, například opětovného proplácení prvních tří dnů nemocenské.

Igor Maňour, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme