ODS chce od Kořistky omluvu a 10 milionů

Omluvu a deset milionů korun žádá ODS po unionistickém poslanci Zdeňku Kořitskovi. Viní ho z poškození pověsti strany tím, že občanské demokraty nařknul z pokusu o korupci. Kořistka tvrdí, že mu za "potopení" Grossovy vlády při hlasování o důvěře nabídl vyslanec občanských demokratů 10 milionů korun. Nejsilnější opoziční strana to rozhodně popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kořistka | Foto: Michal Krumphanzl

ODS chápe aféru Kořistka jako pokus o zastření nedávných chyb premiéra Grosse, například při obsazování některých důležitých postů. Upozornil na to místopředseda občanských demokratů Jan Zahradil a oznámil, že ODS podává v souvislosti s touto kauzou žalobu na ochranu dobré pověsti právnické osoby.

"(ODS) žádá o veřejnou omluvu a o peněžitou satisfakci ve výši 10 milionů korun, které hodlá použít na dobročinné účely."

Podle Zdeňka Kořistky by Občanská demokratická strana měla nejdřív uvážit, koho žaluje, když - podle něj - její jméno poškozují ti, kteří za ním s nabídkou úplatku přišli. Je připraven požádat o zbavení poslanecké imunity, počká ale na to, k čemu dojdou orgány činné v trestním řízení.

"A jestli vůbec bude zahájeno nějaké obvinění, já to nepředpokládám, tak požádám Poslaneckou sněmovnu, aby mě zbavila poslanecké imunity, protože se budu hájit u soudu tak jako každý jiný občan a věřím, že se ukáže, že mám pravdu."

Kvůli údajné korupční aféře se dopoledne šéf sněmovny Lubomír Zaorálek sešel s předsedy všech parlamentních stran. Dohodl se s nimi na tom, že vytvoří etický kodex zákonodárce. Ten by měl stanovit určitá pravidla chování poslanců a senátorů tak, aby nedocházelo jejich vinou ke ztrátě důvěryhodnosti politických institucí. Například by měl stanovit pravidla pro kontakt poslanců a senátorů s podnikateli. Také by měl zamezit tomu, aby si strany přetahovaly své zákonodárce.

Bude však zřejmě věcí každého jednotlivce, zda tato pravidla bude ochoten podepsat a také dodržovat.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme