ODS chce odvolat ministra vnitra Martina Pecinu

ODS bude požadovat odvolání ministra vnitra Martina Peciny. Po večerním grémiu strany to prohlásil Ivan Langer. ODS se nelíbí, jak Martin Pecina řeší reorganizaci resortu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra České republiky Martin Pecina v televizi | Foto: Tomáš Adamec

Ivan Langer také prohlásil, že pokud Pecina z místa neodejde, bude pro ODS složité hledat pro vládu a její kroky podporu.

Kvůli zúžení svých kompetencí se například rozhodl odejít náměstek Zdeněk Zajíček nominovaný právě ODS. Podle občanských demokratů jsou kroky Martina Peciny nekompetentní a ohrožují chod některých projektů.

Premiér Jan Fischer před poslanci řekl, že bude ještě o věci v pátek s ministrem Pecinou mluvit. Zajímat se bude i o to, kdo by mohl Zdeňka Zajíčka nahradit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Jan Fischer před poslanci řekl, že bude ještě o věci s ministrem Pecinou mluvit.

"Tyto personální věci jsou v kompetenci jednotlivých ministrů. Nicméně budu o tom s ním zítra mluvit. Bude se zajímat o případnou substituci, náhradu, o její kvalitu, záruky, že tyto agendy budou řešeny," řekl k tomu premiér Fischer.

Fischer nicméně připomněl, že ještě před sestavením jeho vlády kandidáty na ministry informoval o tom, že se mohou obklopit svými lidmi, neměli by ale vzhledem k původní krátké délce mandátu dělat personální bouře.

Pecina podle ODS svými kroky v resortu ohrožuje nejen klíčové projekty, ale zároveň ministerstvo politizuje.

'Politizuje resort'

"Martin Pecina politizuje resort ministerstva podle pokynů a zájmů Jiřího Paroubka, Lidového domu a ČSSD. Zásadně odmítáme takovou politizaci výkonu funkce ministra úřednické vlády. Pokládáme ji za vážné porušení principu fungování úřednické vlády, které poškozuje současnou křehkou politickou stabilitu v zemi. Za nejvážnější ale pokládáme fakt, že svými politickými kroky Martin pecina ohrožuje klíčové projekty resortu - zákonem schválenou reformu policie a elektronizaci veřejné správy," prohlásil předseda ODS Mirek Topolánek.

Ministr Martin Pecina se proti nařčení ODS ohradil, podle něj není pravda, že by dělal nekompetentní kroky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prohlášení Mirka Topolánka k ministrovi vnitra.

"Pan náměstek Zajíček údajně dnes oznámí, že odchází, mně to neoznámil, mně poslal nějakou nejasnou SMS. Jestli je to z mé strany nekompetentní krok, tak upozorňuji, že pokud se náměstek rozhodne odejít, tak to nemohu ovlivnit. Nicméně ten odchod avizoval jeho bývalý šéf pan Langer už asi před měsícem, tak pravděpodobně to z jejich strany bylo nachystáno," namítl Pecina.

Odchody na vnitru

Podle sociálního demokrata Jeronýma Tejce je reakce ODS zbytečná a hysterická. Struktura ministerstva vnitra za bývalého ministra Ivana Langera se mu také nelíbila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Martin Pecina se proti nařčení ODS ohradil.

"Já se nedivím, že to nový ministr musel změnit. Podle mě bylo šedesát, sedmdesát procent činnosti soustředěno pod jedním náměstkem, a tím byl náměstek ministra Zajíček. A ukázalo se, že to nezvládá. Myslím, že to přiznání přišlo i z řad ODS, kdy sama ODS navrhovala odložení účinnosti datových schránek z jara na podzim letošního roku. A to měl právě na starosti pan náměstek Zajíček," prohlásil Tejc.

Své funkce v resortu vnitra už opustili náměstek policejního prezidenta Jiří Houba, prorektor Policejní akademie Jan Brázda, náměstek ministra pro ekonomiku Jiří Jirka, vrchní ředitel ekonomické sekce Karel Peška a ředitelka odboru strukturálních fondů Radka Soukupová.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Veronika Malá, Lenka Jansová, Věra Pfeifferová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme