ODS chce průběžný systém penzí, spořit se má dobrovolně

Strany vládní koalice by dohodu nad podobou důchodové reformy chtěly najít do dvou měsíců. Uvedl to premiér Petr Nečas s tím, že do diskuse chtějí zapojit i opozici. Občanští demokraté pokládají v důchodové reformě za podstatné zachovat průběžný systém a ten doplnit fondovým spořením. Podle předsedy vlády a šéfa ODS Petra Nečase by ale fondový systém měl být dobrovolný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas představil návrhy ODS na důchodovou reformu.

Premiér Petr Nečas představil návrhy ODS na důchodovou reformu. | Zdroj: ČTK

„Jednoznačně preferujeme dobrovolný důchodový systém. Pouze připouštím, kdyby na tom měla ztroskotat koaliční dohoda a neměla být uskutečněna důchodová reforma, že jsme ochotni v krajním případě přistoupit i na povinný fondový pilíř, jakkoli ho nepreferujeme, nevoláme po něm, nepovažujeme to za lepší krok než ten dobrovolný,“ uvedl Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důchodové reformě ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

ODS počítá ve svém návrhu penzijní reformy také s dalším zvyšováním věku pro odchod do důchodu. Má dvě varianty: podle jedné by v roce 2035 odcházeli do penze všichni v pětašedesáti letech, poté by se odchod prodlužoval o dva měsíce každý rok. Druhá varianta kalkuluje s dalším prodlužováním věku pro odchod do důchodu.

„V roce 2035 by došlo ke sjednocení věku odchodu do důchodu pro muže i ženy na 67 letech a poté by byl matematickým vzorečkem nastaven takzvaný autopilot, který by dále již pohyboval věkem odchodu do důchodu přesně spočítaným vzorcem, který by závisel na naději dožití a na střední délce života,“ řekl Petr Nečas.

Povinné odvody do fondů

Na rozdíl od premiéra by ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 chtěl povinné odvody ve výši tří procent z příjmů občanů do penzijních fondů.

„Z mého pohledu je vhodnější povinný způsob spoření v kapitálovém pilíři. Nicméně si myslím, že stanovisko ODS otevírá možnost dokončit jednání uvnitř koalice a zahájit jednání jak s politickou opozicí, tak se sociálními partnery na konečném řešení důchodové reformy“ uvedl Jaromír Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důchodové reformě v Odpoledním Radiožurnálu .mp3

Důchodová reforma podle něj musí být přijata celospolečenským konsensem. „Musí to být dlouhodobé stabilní řešení. Je velmi důležité, aby jednotlivé politické strany nejenom v koalici, ale i z opozičního politického spektra se shodly na řešení důchodové reformy, které bude stabilní po dlouhou dobu, “ řekl.

S tímto stanoviskem naprosto souhlasí také místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za Věci veřejné Radim Vysloužil.

„Náš důchodový systém je postaven na současné průběžném systému a má takzvaný generační fond. Jedná se o pružný prvek v důchodovém systému, který zajišťuje stabilitu i v dobách se špatným demografickým vývojem, tedy když se sníží počet lidí v produktivním věku na úkor lidí ve věku důchodovém,“ řekl Radim Vysloužil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrzích důchodové reformy v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Doplnil, že návrh Věcí veřejných je shodný s řešením doporučovaným Světovou bankou a v souladu s panevropským důchodovým systémem. Generační prvek je podle jeho slov inspirován německou důchodovou „kinderrente“, což je princip společného pojištění důchodu lidí jedné generace proti riziku nízké porodnosti.

„Bude nezbytně nutné aplikovat model, který znali všechny světové země kdysi dávno. To znamená, že průběžný systém bude muset být stále víc nahrazován těmi vyzkoušenými modely, to znamená skutečnou mezigenerační solidaritou, rodinnými vazbami a tak dál. Půjde spíše o návrat ke kořenům, o jakýsi mix, přičemž dneska ten průběžný systém zcela dominuje v tomto našem prostoru a bude potřeba ho postupně aspoň částečně nahradit tím, co tady bylo kdysi,“ domnívá se Ladislav Tajovský z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Stanovisko sociálnědemokratické opozice

Pokud by reforma byla na bázi toho, co dnes řekl premiér Nečas, sociální demokracie by s ní podle stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka souhlasila. Nesouhlasí ovšem s představami TOP 09 prezentovanými Miroslavem Kalouskem či Jaromírem Drábkem.

„Dobrovolné penzijní fondy už tady máme dlouhá léta. Potřebujeme je zreformovat. To není nic zásadně nového, sociální demokracie s tím nemá zásadní problém,“ připomněl Jan Mládek.

Větší problém vidí v tom, že strana, kterou představuje ministr Drábek, chce podle jeho slov za každou cenu protlačit kapitálové penzijní fondy bez ohledu na fakta.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach má výhrady například ke zvýšení věku pro odchod do penze.

„Je pro nás těžko akceptovatelné další navyšování důchodového věku po roce 2035. Do té doby se mohou ještě výrazně změnit ekonomické podmínky, populační vývoj a další věci,“ řekl Zdeněk Škromach.

Odbory jsou pro dobrovolné připojištění

S dobrovolným spořením na individuální účty souhlasí i odbory. Po jednání o důchodové reformě s ministrem vnitra to dnes řekl předseda Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil.

„Chceme, aby průběžný fond zůstal zachován, a aby se ta věc řešila na druhém pilíři, to znamená u kapitálových fondů. Dneska jsme se dozvěděli, že pan premiér už není zastáncem toho, že by jednoznačně tlačil na povinné odvody finančních prostředků lidí do kapitálových fondů. Vnímáme to jako velmi rozumné. My také nechceme, aby to byla povinnost, chceme, aby to bylo na dobrovolnosti,“ uvedl Jaroslav Zavadil.

ODS dnes navrhla pět variant důchodové reformy. Jsou mezi nimi obě varianty, které vypracovala Bezděkova komise, varianta prosazovaná Národní ekonomickou radou vlády i návrh, který připravila vláda v letech 2007 až 2009.

Václava Marešová, Tomáš Medek, Martina Mašková, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme