ODS chce v Senátu zrušit zákaz švarcsystému

Zákaz takzvaného švarcsystému, tedy zaměstnávání na živnostenský list, je trnem v oku ODS. V Senátu se proto pokusí tento paragraf úplně zrušit. V televizním duelu se sociálně demokratickým poslancem Josefem Hojdarem to potvrdil poslanec ODS Martin Říman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Diskuse kolem švarcsystému se rozproudily posledního čtvrt roku. Nový zákon o zaměstnanosti totiž postihuje zaměstnávání na živnostenský list vysokými pokutami. Jeho výklad ale není jednoznačný, což způsobilo mnoha podnikatelům problémy. Ministr práce a sociálních věcí už proto připravil změnu, která výklad zákona zpřesňuje.

Podle Římana ale novela nijak nepomůže. "Vůbec neříká jasně, co dovoleno je a co není. Používá jakýsi právní pojem zastřený pracovní vztah, který naše právo nezná, a vůbec žádným způsobem nepřispívá k tomu, aby to bylo čitelnější," kritizoval novelu poslanec ODS. I nadále tak budou podle Římana pokuty záviset na libovůli úředníků. ODS se raději pokusí zákaz švarcsystému ze zákona úplně vypustit.

Sociální demokrat Josef Hojdar si ale myslí, že opozice tak chce jen získat politické body. ODS podle něj měla řadu příležitostí paragraf zrušit, když byla u moci. Platí totiž už od roku 1991.Nově se jen zpřísnily sankce. "Je to ze strany ODS zase jen politická hra, jakým způsobem využít určitou záležitost, která se zrovna teď dostala na povrch," tvrdí Hojdar.

Zda občanští demokraté se svým návrhem v Senátu uspějí, bude jasné už příští týden.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme