ODS chce zrušit postihy za "švarcsystém"

Občanští demokraté navrhnou v Senátu úpravu nového zákona o zaměstnanosti, kterou chtějí zrušit paragraf, postihující tzv. švarcsystém. Zákon od loňského října zakazuje firmám zaměstnávat živnostníky na práce, které mohou vykonávat zaměstnanci firem. Za jeho porušení hrozí firmám dvoumiliónová pokuta a živnostníkům, kteří pro firmu pracují, finanční postih do 10 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Podle občanských demokratů je tato norma na hranici ústavnosti a komplikuje život desítkám tisíc živnostníků. Inkriminovaný paragraf navíc vyvolává velkou výkladovou nejistotu. "Je to skutečně smrtící," myslí si o hrozících pokutách stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová.

ODS zároveň vyzvala úřady práce, aby využívání tzv. švarcsystému zkontrolovaly ve všech poslaneckých a senátorských kancelářích. Podle místopředsedy Petra Nečase tak prý pracuje drtivá většina asistentů zákonodárců.

"První, kdo by měl dostat tyto milionové pokuty, by měly být obě komory parlamentu. Tento případ ukazuje absurdnost postupu vlády v případě zakazování tzv. švarcsystému, protože každý poslanec vládní koalice sám tento švarcsystém využívá."

Zákaz švarcsystému se ODS pokusí odstranit příští týden v Senátu pozměňovacími návrhy k zákonu o státní sociální podpoře. Pokud to neprojde, hodlají občanští demokraté v Poslanecké sněmovně iniciovat novelu zákona o zaměstnanosti.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme