ODS dostala sto tisíc korun jako sponzorský dar od hazardní společnosti

Uničovský starosta Dalibor Horák se už chystá na podzimní předvolební kampaň. Za ODS kandiduje v Olomouckém kraji na post hejtmana a začal proto se sháněním sponzorů. Jako jeden z prvních darů si přitom vyjednal příspěvek od hazardní společnosti Bonver win. Ta olomoucké ODS podle údajů na transparentním účtu poslala sto tisíc korun. Omezování hazardu a heren je přitom pro politiky na komunální úrovni jedno z hlavních témat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala chce na kongresu ODS získat silný mandát předsedy strany | Foto: Filip Jandourek

„Předpokládám, že majitel Bonver winu asi sympatizuje s ODS, čili to vnímám jako vyjádření osobního názoru na politickou scénu,“ vysvětluje dar starosta Uničova Dalibor Horák a popisuje, jak vlastně peníze z hazardu získal:

Přehrát

00:00 / 00:00

ODS dostala sto tisíc korun jako sponzorský dar od hazardní společnosti. Peníze sehnal starosta Uničova, který má vliv na to, jestli herny můžou provozovat ve městě svůj byznys. Natáčela o tom Marie Bastlová

„Ten zástupce se mě ptal na nějaké plány, co do budoucna. Říkal jsem mu, že kandiduji v krajských volbách a přitom padla náhodně zmínka, zda nepotřebuji nějakou pomoc. Tak jsem řekl, pokud byste byli ochotní smluvně poslat něco na transparentní účet, tak ano.“

Peníze přišly na účet ODS v době, kdy poslanci ve sněmovně řeší největší zpřísnění hazardních pravidel za mnoho let. Jeden z pozměňovacích návrhů přitom předložil i šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Na daru od hazardu mu ale nepřijde nic zvláštního:

„Pokud ta firma legálně podniká, má povolení, platí daně, zaměstnává lidi, tak já osobně nevidím žádný problém. My osobně jsme podporovali princip, který se zrovna provozovatelům výherních automatů nelíbí.“

Starosta Dalibor Horák ale může mít na podnikání svého sponzora velký vliv. Jako starosta Uničova totiž spolurozhoduje o tom, zda jeho radnice povolí nebo zakáže na území města herny a jaká jim nastaví pravidla. Horák přesto odmítá, že by se přijetím daru mohl dostat do střetu zájmů.

„Nepatřím k nějakým příznivcům tohoto průmyslu, naopak jsem byl iniciátorem omezovacích vyhlášek,“ říká starosta.

Příjmy pro město

Uničov před časem schválil vyhlášku, která herny na území města zakázala. Pak ale pravidla uvolnil a provoz heren umožnil, i když jim omezil třeba otevírací dobu. A to hlavně proto, že město nechtělo přijít o milionové příjmy do rozpočtu.

Největším provozovatelem hracích automatů je v Uničově podle údajů ministerstva financí právě Bonver Win. Samotní zástupci firmy ale dar odmítají komentovat.

„Společnost Bonver se nikdy v minulosti nevyjadřovala k tomu, proč poskytla peněžité nebo jiné dary jiným subjektům a nehodlá tak činit ani v tomto případě,“ reagoval právník společnosti Svatopluk Kopecký.

Sponzorské dary od hazardních firem jsou u politických stran výjimečné. Občanští demokraté už ale přesto v minulosti podobné dary dostali. Před necelým rokem na transparentní účet strany přišly dva miliony korun od majitele hazardní skupiny Synot, senátora Ivo Valenty. V předchozích letech od něj dostali dalších několik set tisíc korun.

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme