ODS i lidovci podpoří změny pro rychlejší rozpuštění sněmovny

ODS a KDU-ČSL se shodly na podpoře změny ústavního zákona, který umožní rychlejší rozpuštění Sněmovny, a to za souhlasu tří pětin poslanců. Jak po ranní schůzce v Poslanecké sněmovně oznámil předseda lidovců Jan Kasal, obě strany jako přechodnou vládu, která by zemi spravovala do voleb, připouštějí takzvanou duhovou koalici ODS, ČSSD a KDU-ČSL, případně i Strany zelených.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a J. Kasal | Zdroj: ČTK

"Varianta duhové přechodné vlády je pořád z pohledu ODS a KDU-ČSL ve hře. Ten, kdo to blokuje, nejsou tyto dvě strany," zdůraznil první místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Odstupující premiér a šéf ODS Mirek Topolánek ale nechtěl komentovat, jaký kabinet by měl vzniknout: "Řešíme první pilíř problému, to znamená umožnění předčasných voleb. Teprve poté, co získáme ústavní většinu pro tento návrh, budeme řešit termín voleb a teprve potom, jaká vláda nás k těmto volbám dovede." Během dne se má spolu s dalšími lídry ODS sejít i se zástupci ČSSD a KSČM.

Pro ODS jsou podle místopředsedkyně strany Miroslavy Němcové v tuto chvíli prioritou hlavně předčasné volby: "Teď ještě musíme dokončit ona jednání, to znamená, zda se nalezne ústavní většina pro přijetí tohoto zákona, a teprve poté se můžeme bavit, pokud by tento nástroj k dosažení předčasných voleb měl naději, aby byl sněmovnou přijat, tak teprve poté se můžeme bavit o horizontu případných předčasných voleb a o vládě, která by nás k nim dovedla."

Šéf KSČM Vojtěch Filip v dnešní Otázce dne ČRo 1- Radiožurnálu označil hledání shody na změně ústavy, která umožní rozpustit sněmovnu a vypsat nové volby, za možné - i když to jeho strana nepreferuje: "Pro nás je to řešení, které je možné. My jsme už v červnu řekli, že pokud není možné se dohodnout, je třeba přijmout verzi vlády národní shody, která by měla samozřejmě časově omezený mandát. "

Zároveň se čeká, jestli prezident republiky Václav Klaus oznámí další kroky při sestavování nové vlády. Čeká se, komu svěří druhý pokus sestavit ministerský tým. Klausův tajemník Ladislav Jakl v neděli uvedl, že prezident zřejmě požádá občanské demokraty, aby ze svých řad vybrali nového premiéra. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky ale ODS nikoho jiného než Topolánka na post premiéra nenominuje.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme