ODS je připravena převzít odpovědnost za vedení země, řekl Fiala. Obhájil post předsedy

Občanská demokratická strana má staronového šéfa. Do nejbližších krajských, senátních i parlamentních voleb by ji měl vést politolog Petr Fiala, který na kongresu v Ostravě jako jediný kandidoval na post předsedy. Získal 436 hlasů od 469 hlasujících delegátů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala na kongresu ODS

Petr Fiala na kongresu ODS | Foto: Filip Jandourek

„Strašně moc si vážím té důvěry. Ukazuje, že cesta, kterou ODS jde, je cesta správná. Slibuji, že se tu důvěru pokusím proměnit ve volební úspěchy,“ řekl po zvolení Fiala.

V téměř třičtvrtihodinovém nominačním projevu kritizoval politiku Sobotkovy vlády. „Vydala se na cestu rozšiřování role státu na úkor lidské svobody. Přesně na tu cestu, které ve své slavné knize nazval von Hayek cestou do otroctví,“ nešetřil Fiala vládní kabinet.

Projídání budoucnosti by podle něj mělo skončit. „Jediná zásluha vlády na prosperitě může být ta, že se chová odpovědně a nerozhází peníze, které nevydělala. Že nestaví lidem formou kontrol, omezení, regulací a byrokracie překážky pro jejich činnost,“ řekl Fiala.

Sobotku vyděsila slova předsedy ODS. Podle Bělobrádka je kritika zčásti oprávněná

Číst článek

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) podle Fialy dělají pravý opak. „Řídí, regulují, svazují, protože si myslí, že řídí ekonomiku a celý svět. To je nebezpečný omyl. To je náš spor s vládou, ve kterém je těžko nalézt kompromis, protože naše pozice vycházejí z úplně odlišného vidění světa,“ uvedl staronový předseda.

Nová první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija | Foto: Filip Jandourek

ODS je podle něj připravena převzít vládní odpovědnost. „Dokázali jsme změnit k lepšímu sebe, dokážeme to i s Českou republikou!“ prohlásil Fiala.

První místopředsedkyní ODS se pak odpoledne stala pražská občanská demokratka Alexandra Udženija, která ve funkci vystřídá europoslance Jana Zahradila. Její vítězství ale bylo překvapením.

Počítalo se s tím, že Zahradila nahradí senátor a bývalý řadový místopředseda Miloš Vystrčil. Udženija ale uspěla už v prvním kole volby, kdy jí dalo hlas 239 z 471 přítomných delegátů kongresu.

Ve volbě řadových místopředsedů pak vedle dosavadních místopředsedů Martina Kupky, Miloše Vystrčila a Evžena Tošenovského uspěla také starostka Obrnic na Mostecku Drahomíra Miklošová. Získala 271 z 463 platných hlasů.

ČRo, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme