ODS je připravena žádat o vyslovení nedůvěry vládě, rozhodne v úterý

O případném vyslovení nedůvěry koaliční vládě se ODS chce rozhodnout příští úterý při zasedání svého poslaneckého klubu. Rozhodující přitom pro občanské demokraty bude to, jak dopadne sjezd sociálních demokratů a jak zareagují zbylé vládní strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: Martin Štěrba

V úvahu chce ODS brát také to, jakou bude mít vláda v parlamentu po velikonocích skutečnou podporu. Jak za špičky občanských demokratů potvrdil europoslanec Jan Zahradil, jsou v tom zajedno se včerejšími slovy prezidenta Václava Klause.

"Ve chvíli, kdy nebude možná dohoda na zkrácení volebního období a uspořádání předčasných voleb a zároveň tady bude muset být nějaká vláda, tak chápu, že prezident může vůbec přemýšlet o jmenování takové vlády pouze v případě, kdy bude mít jakousi pravděpodobnost, že taková vláda projde parlamentem," uvedl Zahradil.

Lidovci žádají, aby sociální demokraté odvolali premiéra Stanislava Grosse z čela vlády kvůli majetkovým nesrovnalostem jeho rodiny, pokud se tak nové vedení sociální demokracie nerozhodne, hrozí, že vláda padne.

Občanští demokraté ohlásili úmysl požádat sněmovnu o hlasování o nedůvěře vládě již před několika týdny kvůli koaliční krizi. Tvrdí, že tak učiní v případě, že o důvěru nepožádá vláda sama. "Pokud se tady budou hrát nějaké kosmetické změny vlády, jsme rozhodnutí o vyslovení nedůvěry požádat," zopakoval Zahradil.

Pokud se poslanecký klub ODS v úterý rozhodne hlasování o nedůvěře iniciovat, neznamená to, že se bude o osudu kabinetu rozhodovat ten samý den, kdy má pokračovat březnová sněmovní schůze. Z jednacího řádu vyplývá, že by se kvůli nedůvěře musela sejít schůze zvláštní.

Podle jednacího řádu musí návrh na vyslovení nedůvěry předložit písemně nejméně 50 poslanců. ODS jich má 57. K vyslovení nedůvěry je třeba nejméně 101 hlasů.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme