ODS je připravena žádat o vyslovení nedůvěry vládě, rozhodne v úterý

O případném vyslovení nedůvěry koaliční vládě se ODS chce rozhodnout příští úterý při zasedání svého poslaneckého klubu. Rozhodující přitom pro občanské demokraty bude to, jak dopadne sjezd sociálních demokratů a jak zareagují zbylé vládní strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: Martin Štěrba

V úvahu chce ODS brát také to, jakou bude mít vláda v parlamentu po velikonocích skutečnou podporu. Jak za špičky občanských demokratů potvrdil europoslanec Jan Zahradil, jsou v tom zajedno se včerejšími slovy prezidenta Václava Klause.

"Ve chvíli, kdy nebude možná dohoda na zkrácení volebního období a uspořádání předčasných voleb a zároveň tady bude muset být nějaká vláda, tak chápu, že prezident může vůbec přemýšlet o jmenování takové vlády pouze v případě, kdy bude mít jakousi pravděpodobnost, že taková vláda projde parlamentem," uvedl Zahradil.

Lidovci žádají, aby sociální demokraté odvolali premiéra Stanislava Grosse z čela vlády kvůli majetkovým nesrovnalostem jeho rodiny, pokud se tak nové vedení sociální demokracie nerozhodne, hrozí, že vláda padne.

Občanští demokraté ohlásili úmysl požádat sněmovnu o hlasování o nedůvěře vládě již před několika týdny kvůli koaliční krizi. Tvrdí, že tak učiní v případě, že o důvěru nepožádá vláda sama. "Pokud se tady budou hrát nějaké kosmetické změny vlády, jsme rozhodnutí o vyslovení nedůvěry požádat," zopakoval Zahradil.

Pokud se poslanecký klub ODS v úterý rozhodne hlasování o nedůvěře iniciovat, neznamená to, že se bude o osudu kabinetu rozhodovat ten samý den, kdy má pokračovat březnová sněmovní schůze. Z jednacího řádu vyplývá, že by se kvůli nedůvěře musela sejít schůze zvláštní.

Podle jednacího řádu musí návrh na vyslovení nedůvěry předložit písemně nejméně 50 poslanců. ODS jich má 57. K vyslovení nedůvěry je třeba nejméně 101 hlasů.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme