ODS je pro zákaz anonymních předvolebních kampaní

ODS chce zakázat anonymní předvolební kampaně a zavést jejich nezávislou kontrolu. Veřejnost by tak podle předsedy strany a premiéra Petra Nečase měla možnost dostat se k informacím, co jednotlivé segmenty kampaně stály a z čeho byly placené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas po jednání výkonné rady ODS | Zdroj: ČTK

Občanští demokraté navrhují i společný fond všech politických stran, který by financoval nevládní organizaci, která by kampaně kontrolovala. Ta by podle Nečase mohla strany za neférovou kampaň pokutovat.

„Žádný návrh nemůže mít reálný efekt, pokud ho nedoplní sankce. Počítáme s tím, že například u anonymních kampaní budou pokutovány jak politické strany, tak vydavatelé a agentury, které anonymní kampaň zveřejní,“ vysvětlil Nečas.

Jeho strana tak bude prosazovat úplný zákaz nepodepsané politické reklamy a inzerce. „Je to nejen cesta, jak zamezit černému financování volební kampaně, ale také způsob jak do politického boje vnést férové podmínky pro všechny,“ dodal Nečas.

Svůj návrh chce během podzimu předložit i sociální demokracie. Podle jejího předsedy Bohuslava Sobotky by například měly být výdaje na kampaně omezené.

„Našim cílem je zavést pevné limity pro volební výdaje v jednotlivých typech voleb, omezit používání některých nákladných instrumentů, jako jsou například billboardy nebo inzerce a zavést povinnost financovat veškeré volební výdaje přes transparentní účty,“ uzavřel Sobotka.

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme