ODS je rozdělená kvůli církevnímu zákonu
Poslanci Občanské demokratické strany Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec dál odmítají podpořit zákon o vyrovnání s církvemi. Na zasedání poslaneckého klubu strany je ostatní zákonodárci ODS včetně premiéra Mirka Topolánka nepřesvědčili. Tlustý, Schwippel a Raninec spolu s opozicí docílili odložení projednávání zákona do doby, než koaliční vláda doplní důvodovou zprávu. To vyvolalo napětí v koalici a kritiku z řad KDU-ČSL.
Vlastimil Tlustý byl po jednání v dobré náladě, přestože na jejich adresu prý padala nejrůznější obvinění, hlavně ze snahy rozložit koalici: "Za racionální názor považuji to, že je ochota jednat. Padl taky návrh jednat s předsednictvem klubu. Ale v principu to, že členové poslaneckého klubu ODS, alespoň někteří, chápou, že během zaparkování je vhodné jednat, to považuji za pokrok."
Tlustý kritizoval fakt, že na jednání klubu nezazněly žádné věcné argumenty k zákonu. To přiznal i předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Ten předpokládá, že v řádu dnů budou další jednání s rebelujícími poslanci. Chce je stihnout ještě před červnovou schůzí Sněmovny: "Jsme přesvědčeni, že doplnění či nedoplnění důvodové zprávy nehraje roli v rozhodování našich tří kolegů. Domluvili jsme se, že předsednictvo poslaneckého klubu bude zvát naše kolegy, kteří v tuto chvíli ještě zastávají jiný názor o průběhu prvního čtení."
Poslanec Jan Schwippel se ohradil proti obvinění, že se snaží o rozložení koalice: "Jsem ochoten trvat na plnění rozhodnutí Poslanecké sněmovny, tzn., aby ten materiál byl doplněn tak, aby bylo možné vymezení, výčet toho majetku nebo jeho adekvátní a transparentní ocenění. Nevím, proč by kvůli tomu měla padat vláda."
Vláda navrhuje vrácení asi jedné třetiny majetku, zabaveného za komunistického režimu církevním řádům. Druhé dvě třetiny by mělo tvořit finanční odškodnění ve výši 83 miliard korun. Protože se ale počítá s placením rozloženým na 60 let, vzroste tato částka po započítání úroků přibližně na 270 miliard korun.