ODS jedná o obnově trojkoalice; prezident čeká premiérovo vysvětlení

Občanská demokratická strana už začala jednat s šéfy lidovců a zelených o možnosti vzniku trojkoaliční vlády. Doufá, že pro získání podpory pro středopravou vládu se jí podaří přesvědčit část nespokojené sociální demokracie a hledá proto takzvané "konstruktivní poslance". Výkonná rada ODS totiž rozhodla nepokračovat za daných podmínek na přípravě vlády s ČSSD

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

ODS po středečním ukončení jednání o vládě s ČSSD oznámila, že se chce vrátit k původnímu trojkoaličnímu projektu se zelenými a lidovci. Premiér a předseda občanských demokratů Mirek Topolánek měl přitom už v pátek zamířit na Pražský hrad představit prezidentovi Václavu Klausovi podobu nové vlády. Vyjednavači ODS se už sešli se Stranou zelených.

Předseda zelených Martin Bursík prohlásil, že jeho strana je ochotná nových jednání o trojkoalici se účastnit. Vyžádá si to podle něj ale minimálně týden, a proto si nedovede představit, že by už nějakou dohodu nesl zítra Mirek Topolánek na Hrad. Předseda lidovců Jiří Čunek zatím jen zopakoval, že jednání o vládě, která by stála na přeběhlících z jiných stran, nemají smysl.

A právě tato varianta se možná dostane na pořad dne. Grémium ODS totiž dnes ráno potvrdilo, že dál se bude jednat s lidovci a zelenými s tím, že by takový kabinet mohli možná podpořit tzv. "konstruktivní" poslanci z jiných stran.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek vidí v trojkoaličním projektu postaveném na přeběhlíkovi známku "podzemních pater politické kultury". Současně by podle něj taková vláda byla velmi slabá. Sám je nicméně s ODS ještě do konce týdne ochotný jednat. Aktuální politickou situaci chce ovšem Jiří Paroubek probrat také s prezidentem Václavem Klausem. Chce se totiž ujistit, že prezident i nadále nehodlá umožnit vznik kabinetu závislého právě na "přeběhlících".

Jako nejrychlejší cestu k třetímu pokusu o sestavení vlády a předčasným volbám. Tak chápe prezident Václav Klaus možnou žádost premiéra Mirka Topolánek o vyslovení důvěry jeho vládě bez předem vyjednané podpory. Vzkázal to cestou z Jihoafrické republiky do Prahy. Klaus dodal, že Topolánkovy představy nezná, a kdyby byl v Praze, požádal by ho okamžitě o schůzku.

"Vrátí-li (Topolánek) jmenování předsedou vlády, pokusím se o nalezení jiného řešení. S neřešením nemohu souhlasit," prohlásil také Klaus. Hrad tvrdí, že v takovém případě by prezident mohl znovu vybírat premiéra, protože druhý pokus končí až hlasováním sněmovny o důvěře kabinetu. Občanští demokraté ale neuvažují o tom, že by se Topolánek jmenování vzdal. Pokud by jeho vláda nedostala důvěru, ve třetím pokusu by premiéra vybíral šéf sněmovny. Sociální demokrat Miloslav Vlček už dříve slíbil, že by se v takovém případě vedení dolní parlamentní komory vzdal.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme