ODS: Levice podceňuje ambice Moskvy ve střední Evropě

Česká levice podceňuje snahy Moskvy uplatňovat svůj vliv ve střední Evropě a v Česku, řekli na tiskové konferenci k výročí sovětské okupace senátor Alexandr Vondra a poslanec Marek Benda z ODS. Výročí okupace Československa podle nich vybízí k otázkám, zda chce ČSSD vrátit Českou republiku do područí Ruska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Benda | Foto: Marián Vojtek

Vondra s poslancem Markem Bendou kritizovali přístup ČSSD k Rusku, zejména červnovou návštěvu Paroubka v Moskvě, při níž šéf ČSSD jednal s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Benda napadl i stínového ministra zahraničí ČSSD Zaorálka, který podle něj otevřeně hájí ruské ambice v Gruzii.

Podle Bendy je třeba, aby Česko bylo vůči Rusku ostražité. "Ruští generálové, když už opomenu jejich politiky, nikdy neopustili myšlenku na to, že východní Evropa, včetně České republiky, patří do sféry jejich zájmu," prohlásil. Upozornil též na to, že si česká veřejnost musí dávat pozor na to, kdo s nimi hovoří a jakým způsobem s nimi hovoří. "Je rozumné budovat vztahy s Ruskem na partnerské bázi, ale nenechat si od něj diktovat," uvedl Benda v pořadu Stalo se dnes Radiožurnálu.

Sociální demokrat a místopředseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek obvinění ODS odmítl. Radiožurnálu řekl, že už bychom světovou politiku neměli vnímat bipolárně, protože to je politika minulosti a je neefektivní. "Ustoupila od ní Evropská unie a nyní i Spojené státy, jen ODS na ní stále trvá," prohlásil Zaorálek.

"My jsme členy EU a NATO a podle toho se chováme, ale budování bezpečnostní architektury by mělo brát v potaz, že bez spolupráce s Ruskem se nám bezpečnost v Evropě vytvořit nepodaří. Snaha izolovat Rusko, vytváření aliancí proti Rusku, to je podle mne věc, která bude jen vytvářet napětí a která může úroveň bezpečí a jistoty snižovat. Je to otázka strategická, neměla by to být otázka ideologická," vysvětlil Zaorálek.

Přečtěte si také:

Česká republika vyhostila dva ruské diplomaty za špionáž
Adam Drda: Paroubkova ruská cesta
Paroubek pro Radiožurnál: Má stanoviska při rozhovoru s Putinem veřejnost zná
Podle ČSSD by vojenské akce v Gruzii měla prošetřit komise

Alena Adámková, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme