ODS má nové vedení, předsednický post obhájil Mirek Topolánek

Občanští demokraté mají po víkendovém kongresu nové vedení. Předsedou strany zvolili opět Mirka Topolánka, prvním místopředsedou se stal pražský primátor Pavel Bém. Funkce řadových místopředsedů obhájili středočeský hejtman Petr Bendl a ministr vnitra Ivan Langer. K nim nově přibyl ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas byl zvolen místopředsedou až ve čtvrtém kole. Kongres ODS také uložil vedení strany zabránit vzniku vlády ČSSD s komunisty a odmítl velkou koalici či opoziční smlouvu s ČSSD.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek slaví své znovuzvolení za předsedu ODS

Mirek Topolánek slaví své znovuzvolení za předsedu ODS | Zdroj: ČTK

Mirek Topolánek se už potřetí stal předsedou ODS. Svůj hlas mu dalo 330 delegátů a získal tak podporu 70 procent přítomných. Topolánek si po oznámení výsledků evidentně oddechl. Řada delegátů totiž ostře kritizovala jeho postup při vyjednávání o vládě. Podle jeho slov si tohoto vítězství váží více než volby před dvěma lety, kdy na kongresu získal přes 90 procent hlasů. "Já těžce hledám slova, moc vám děkuji za důvěru a za ten mandát. Ta volba nebyla jenom o Mirku Topolánkovi, ale i o tom, jakou cestou půjdeme. Já si myslím, že jste rozhodli správně," řekl bezprostředně po svém zvolení Topolánek.

Už v sobotu staronový předseda ODS potvrdil, že v povolebním vyjednávání bude prosazovat variantu trojkoaličního projektu a její modifikace, včetně možnosti vlády s ČSSD, lidovci a zelenými. Mantinely vyjednávání jsou podle něj nedopustit vládu s KSČM, neskončit v opozici a prosadit ve vládě co nejvíce z programu ODS.

Jeho znovuzvolení a sedmdesátiprocentní podpora je podle Topolánka dostatečně silný mandát pro další vyjednávání o vládě. Jakákoliv spolupráce s ČSSD je ale podle Topolánka možná pouze za předpokladu, že se budou realizovat programové priority ODS a bude to vláda proreformní.

"Velká koalice či jakákoliv dohoda s ČSSD, která by v sobě měla jen stopu potupy, by zničila naději ODS na dobré výsledky v budoucnu i mé vlastní ambice ji vést. Opravdu si tu někdo myslí, že jsem až takový hlupák. Nejsem hlupák a nepotřebuji žádné usnesení, abych věděl, jakým způsobem mám jednat se sociální demokracií, aby to bylo v zájmu ODS," vyjádřil se Topolánek.

Topolánkův mandát není podle některých mandátem pro spolupráci s ČSSD

Mandát, který Topolánek získal při volbě šéfa ODS, není ale podle některých občanských demokratů mandátem pro spolupráci s ČSSD. Senátor Jaroslav Kubera soudí, že Paroubkovi vstřícnost vydrží jen do příštího průzkumu veřejného mínění. Kubera navíc zdůraznil, že programy obou stran jsou diametrálně odlišné. ODS by proto měla teď především tvrdě vyjednávat. "Ten rámec je dán jejím programem a jejími stanovami, pokud by měla ustoupit za tento rámec, tak by prostě do toho jít neměla. Ať si pan Paroubek ten třetí pokus udělá, já se ho nebojím," potvrdil Českému rozhlasu Kubera.

Prvním místopředsedou ODS se na víkendovém kongresu strany stal Pavel Bém. Hned v prvním kole porazil Petra Nečase, který funkci ohajoval, a ministra financí Vlastimila Tlustého. Bém získal podporu 268 delegátů. Řadovými místopředsedy byli zvoleni Ivan Langer, Petr Bendl, Petr Gandalovič a Petr Nečas. Svou funkci ale naopak neobhájila Miroslava Němcová.

Mirek Topolánek a Pavel Bém se radují z úspěchu | Foto: ČTK

Kongres ODS na závěr svého jednání uložil vedení strany zabránit vzniku vlády ČSSD s komunisty a odmítl velkou koalici či opoziční smlouvu s ČSSD. O návrhu zakázat jakoukoli vládní spolupráci s ČSSD delegáti nehlasovali. Výkonné radě kongres uložil odebrat licence místním organizacím, které budou spolupracovat s KSČM. Delegáti také zavazují premiéra Topolánka, že v případě, že se mu nepodaří prosadit volby už v příštím roce, má složit takovou vládu, která bude mít v programu co nejvíce priorit ODS. Topolánek tak může pokračovat v jednáních se všemi stranami kromě KSČM o přechodné vládě "národního dialogu a českého předsednictví v EU".

Výsledky kongresu ODS odstartovaly další diskusi o podobě nové vlády

Podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka jsou priority premiéra Topolánka a Strany zelených v současnosti jiné. V čem se výrazně liší, to vysvětlil v diskusním pořadu České televize: "Topolánek říká, nejprve se pokusím o vládu ve druhém pokusu a, když to nevyjde, tak budu tlačit na předčasné volby, a to je silný mandát kongresu. My říkáme, naše priorita jsou předčasné volby. Tady je zásadní odlišnost."

To, že kongres ODS potvrdil ve funkci Mirka Topolánka dvoutřetinovou většinou komentoval i šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek: "Tak, mě to tak moc nepřekvapilo, spíše mne překvapilo to skóre. To myslím, že je vynikající. Já mu chci poblahopřát, protože myslím, že má velmi silnou podporu v rámci své strany."

Nová stabilní vláda by podle předsedy ČSSD mohla být hotova už začátkem prosince. ČSSD by se do ní mohla zapojit, sám Paroubek však podle svých slov ne. "Já si myslím, že je ode mne upřímné, že v takové vládě bych nebyl schopen figurovat, to říkám otevřeně. Ale myslím si, že povinností jiných politiků je, aby v takové vládě fungovali, aby fungovali ve prospěch této země," řekl Paroubek v diskusním pořadu televize Prima.

V případné nové vládě by podle Paroubka neměli usednout ani místopředsedové ČSSD. Předseda ODS Mirek Topolánek připouští, že občanští demokraté už s ČSSD o personálních otázkách jednali, rozhodně ale odmítá, že by se mluvilo o tom, kdo v případné vládě usedne: "Tak to není personální debata pozitivní o tom, kdo ano, ale o tom, kdo ne. Tato debata náznakově proběhla. Nicméně právě tím, že někteří členové ODS, natěšení zřejmě na nějakou potenciální možnou vládu, začali uvolňovat nejrůznější bizarní jména, tak tu dohodu výrazně poškodili. Začínáme v podstatě znovu."

Hlavním tématem kongresu ODS byla spolupráce s ČSSD

Hlavním tématem diskuse před volbou nového předsedy byla právě otázka, zda spolupracovat se sociálními demokraty, nebo ne. Někteří delegáti vyzývali k bojkotu jakékoliv spolupráce, jiní připouštěli, že pokud se podaří prosadit programové priority ODS, je možná překlenovací vláda podporovaná ČSSD. Někteří delegáti prosazovali ústavní cestu třetího neúspěšného pokusu sestavit vládu. Zaznívaly ale i obavy z toho, že by se po třetím pokusu mohli dostat k moci sociální demokraté a to by ODS poslalo do opozice.

To, že by se ani takové varianty strana bát neměla, zaznělo například z úst pražského delegáta Tomáše Grulicha: "V případě dohody se sociálními demokraty si zajistíme velmi špatnou vládní pozici s velmi omezenou možností realizace jakýchkoliv reforem. Když připustíme třetí kolo, dostaneme se sice do opozice, můžeme a nemusíme, která nám umožní vyvolat předčasné volby a zajistí nám tak velmi dobrou pozici a pro společnost se podaří realizovat tolik potřebné reformy."

Podrobnosti o tom, co předcházelo volebnímu dni na kongresu ODS, si můžete přečíst ZDE.

Hana Hikelová, Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme