ODS: Ministr Mertlík by měl odstoupit kvůli IPB

Ministr financí Pavel Mertlík by měl podle ODS odstoupit ze své funkce v souvislosti s případem Investiční a Poštovní banky. K tomuto názoru došlo grémium Občanské demokratické strany poté, co byla zveřejněna zpráva, že stát by měl poskytnout Československé obchodní bance až 180-ti miliardovou záruku za ztráty v IPB.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého vláda uzavřela s ČSOB smlouvu, která je na úkor občanů této země.

Ministr financí Pavel Mertlík odhaduje, že újma státu z této operace bude nižší než 180 miliard korun. Stát podle něj zaplatí za špatně vymahatelné pohledávky mezi 50-ti až 100 miliardami korun, záleží na jejích výtěžnosti. Ze své funkce ministr v žádném případě odstoupit nehodlá.

Čtyřkoalice se k výzvě ODS, aby ministr financí Pavel Mertlík odstoupil, nepřipojila. Předseda Unie svobody Karel Kühnl navíc ODS obvinil, že podobnými výzvami maskuje svou odpovědnost za potíže IPB, které loni vedly k uvalení nucené správy a převzetí IPB Československou obchodní bankou.

Trestní oznámení, které v cause IPB na Pavla Mertlíka už dříve podal předseda parlamentní vyšetřovací komise Miroslav Kalousek, dnes vyšetřovatel Martin Hádka odložil. Podle něho se v žádném případě nejedná o podezření ze spáchání trestného činu. Kalousek v trestním oznámení uvedl, že ministr nemluvil pravdu, když komisi říkal, že nebyl před uvalením nucené správy na IPB seznámen s plánem na její převzetí a prodej Československé obchodní bance.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme