ODS nařkla vládu, že nemá jasno v evropských otázkách

Poslanci opoziční ODS nařkli vládu, že nemá jasno v tom, jak dál pokračovat v evropských otázkách. Vládní politiku v této věci ostře kritizovali mimo jiné občanští demokraté Jan Schwippel a Martin Říman. Poslanci dopoledne debatovali o tom, jak by měla česká vláda dál postupovat v otázce ratifikace evropské ústavní smlouvy po jejím odmítnutí ve Francii a Nizozemsku. Premiér Paroubek mimo jiné zopakoval, že chce, aby se v prodloužené době pokračovalo ve vysvětlovací kampani a v ratifikačním procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Například poslanec ODS Jan Schwippel v premiérově vystoupení postrádal některé konkrétní odpovědi. "Pan premiér by měl říci, jestliže navrhl prodloužení lhůty pro ratifikaci ústavy, tak jakým způsobem hodlá navrhnout řešení té situace, že dva zakládají státy ústavu odmítly."

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše by teď měla vláda především jednat o novém textu evropské ústavní smlouvy. "Zahájit objektivní, nikoli agitační debatu o tom, co je to evropská ústava."

Jistý oddech a tedy i přerušení ratifikačního procesu v České republice by přivítal ministr zahraničí Cyril Svoboda z KDU-ČSL. "U nás určitě pozastavit a myslím si, že do voleb určitě se nic dít nebude."

Naopak šéf poslanců ČSSD Michal Kraus záměr premiéra Paroubka pokračovat v ratifikaci euroústavy podporuje. Důležité je teď podle něj zahájit vysvětlovací kampaň. "Ukazuje se, že právě i nedostatečná informovanost občanů o tom, co by vlastně tato integrace znamenala, může být jednou z příčin toho, že ratifikace evropské ústavy nemá v tuto chvíli příliš vysoké preference."

Obvinění občanských demokratů, že kabinet nemá žádnou koncepci a neví, co chce, koaliční politici v čele s premiérem odmítli. "My směřujeme k Evropě solidarity a soudržnosti; flexibilita našeho postoje je myslím jasná. My nejsme zemí, která má velmocenské postavení, co chceme, je jednoznačné - ochránit národní zájem," zdůraznil Paroubek.

Po bezmála tříhodinové rozpravě o evropských otázkách, v níž se znovu slovně střetli dlouhodobí zastánci a odpůrci evropské integrace, vzala Poslanecká sněmovna informaci vlády v klidu na vědomí.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme