ODS navrhla snížit spotřební daň z benzínu a nafty

Občanští demokraté dnes navrhli snížit spotřební daně z benzínu o 1,30 koruny za litr a motorové nafty o 40 haléřů na litr. U benzínu by se tak podle nich mohly snížit ceny o dvě koruny na litr. Snížení spotřební daně navrhla ODS v rámci novely zákona o lihu. O návrhu bude Sněmovna hlasovat zřejmě až na říjnové schůzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzin

Benzin | Foto: www.automarket.co.yu

Ministr financí, sociální demokrat Bohuslav Sobotka, ale už teď tvrdí, že by snížení této spotřební daně výrazně prohloubilo schodek státního rozpočtu. Podle něj se ODS chová populisticky, protože je v opozici. "Tak navrhuje návrhy, které sníží příjmy státního rozpočtu a rozpočtu fondu dopravy. Snížení spotřební daně se vůbec neprojeví na cenách pohonných hmot, protože prodejci mají silnou tendenci vyplňovat tento vzniklý prostor svými maržemi," vysvětlil ministr.

Autor návrhu na snížení spotřební daně z benzínu a motorové nafty občanský demokrat Michal Doktor však Sobotkovy obavy důrazně odmítá.

"Ministr Sobotka se velmi mýlí, návrh ODS je podán tak, že je daňově neutrální. Návrh na snížení spotřební daně je korigován tím, že stát vybírá více peněz na dani z přidané hodnoty. Čísla uvedená jako plnění státního rozpočtu za rok 2005 to jednoznačně dokazují," řekl Doktor.

Milada Richterová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme