ODS navrhuje mateřskou v délce 18 týdnů za plný plat

Mateřská ve výši sta procent platu po dobu 18 týdnů - to je návrh ODS, kterým láká voliče před říjnovými sněmovními volbami. Pokud by si ale ženy na mateřské tuto variantu vybraly, ztratily by současně nárok na rodičovský příspěvek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

matky s dětmi | Foto: Jan Rosenauer

Matky by podle ODS měly mít možnost vybrat si formu mateřské dovolené. Občanští demokraté tímto návrhem chtějí podle místopředsedy Petra Nečase vyjít vstříc ženám, které by se rády vrátily do práce dřív.

"Drtivá většina českých maminek i nadále bude používat stávající model peněžité pomoci v mateřství, takzvané mateřské, ale jsou tady i maminky, které chtějí jiný model, a my jim to chceme umožnit," řekl Nečas v dnešním Radiofóru.

"Dá se očekávat, že to především budou využívat maminky, které mají velmi vysokou kvalifikaci, jsou na pozicích, kde nebudou chtít tuto kvalifikaci ztrácet, a mají dostatečné příjmy, aby si zajistily hlídání," dodal.

Poslankyně ČSSD Anna Čurdová takovýto nápad neodmítá, je k němu ale skeptická. "Mně celý ten návrh přijde tak trošku před volbami předložený, aby se co nejvíce žen a mladých rodin v podstatě chytlo na lep, protože velká spousta těch věcí konec konců v praxi nefunguje," oponovala poslankyně místopředsedovi občanských demokratů.

"Statistiky ukazují, že ani ta třírychlostní rodičovská dovolená nevytvářela možnost volby, protože pokud není zajištěná následná péče o děti, chybí tady předškolní zařízení, tak potom většina rodičů volila tu tradiční rychlost, která v České republice je, to znamená tři roky."

"Takže já nevěřím ani v tuto chvíli na to, čím se pan kolega Nečas zaklíná, že je tady určitá možnost volby a že si rodiče budou moci vybrat, jakým způsobem budou rodičovskou a následně mateřskou dovolenou trávit," řekla Čurdová ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si argumenty Petra Nečase a Anny Čurdové, které zazněly v Radiofóru

Přečtěte si také:
Europoslanci prodloužení minimální doby mateřské prozatím neschválili
Evropská komise navrhuje prodloužit minimální délku mateřské v celé EU

Marika Táborská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme