ODS navrhuje osobní účty ve zdravotnictví

Každý Čech by měl mít vlastní účet, ze kterého bude platit zdravotnické služby. To plánují po volbách občanští demokraté. Jak dnes napsaly Hospodářské noviny, podobný model zkouší zavádět Nizozemsko. Tamní rodinní lékaři se ale proti navrhované novince vzbouřili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajská nemocnice Pardubice | Foto: Krajská nemocnice Pardubice

Tomáš Julínek, stínový ministr zdravotnictví z ODS, vidí v zavedení osobních účtů účinný nástroj na záchranu zdravotnictví. Prvním krokem ale musí být komplexní změna zdravotního pojištění. "Pojišťujete se na vysoká rizika, drahé zákroky, nemoci a pak máte několik možností, jak si péči předplatit a zaplatit si nadstandard," popsal princip svého návrhu Julínek.

S návrhem ODS nesouhlasí ministryně zdravotnictví, sociální demokratka Milada Emmerová. Zavedením této novinky by podle ní došlo k porušování solidárního principu ve zdravotnictví. "Je tam zakotven určitý individualismus, se kterým já nemohu souhlasit," řekla Českému rozhlasu Emmerová.

Předseda lékařského odborového klubu Milan Kubek navíc tvrdí, že individuální účty neřeší čerpání neodkladné a extrémně drahé péče. "Nemocní by ten účet přečerpali. Buď by již další péči nedostali, nebo by ji za ně někdo musel zaplatit." V tom případě by podle Kubka systém navrhovaný ODS ztratil smysl, protože pacienti by nebyli motivováni k šetření.

Tomáš Julínek chce svůj návrh na zavedení individuálních účtů předložit k diskusi na podzim. Se změnami plánuje začít ihned po volbách.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme