ODS nechce vracet sponzorské dary získané od krachujících firem

Občanská demokratická strana (ODS) nehodlá vracet milionové sponzorské dary, které dostala v letech 2012 a 2013 od dvou majetkově i personálně propojených krachujících farmaceutických firem z Brna. O vrácení peněz požádala insolvenční správkyně jedné ze společností, která ve své žádosti popsala i hotovostní vklady, které posílání darů předcházely. Případem se zabývá policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

27. kongres ODS, Ostrava | Foto: Filip Jandourek

„ODS v uvedené věci nepochybila, ve vztahu k obdrženým darům postupovala v souladu se zákonem i interními předpisy ODS. Není proto důvodu, aby peněžité dary, jež obdržela od dlužníka, vracela." napsal hlavní manažer ODS Jan Kočí v dopise pro insolvenční správkyni Martinu Jinochovou Matyášovou.

Ta začátkem července požádala o vrácení více než sedmi milionů korun, které ODS dostala v letech 2012 a 2013 od společnosti D-Pharm.

Přehrát

00:00 / 00:00

Není důvod dary od krachující firmy vracet, vše bylo v souladu se zákonem, tvrdí ODS. Příspěvek natočila redaktorka Marie Bastlová

Firma totiž podle insolvenční správkyně sponzorovala ODS v době, kdy si to už nemohla dovolit. Hospodaření měla ztrátové a společnost pouze fiktivními převody zvyšovala svůj obrat. Zhruba rok po sponzoringu ODS navíc firma zkrachovala a zůstalo za ní víc než 50 milionů dluhu.

„Částku budu vymáhat zpět. Řízení, které budu muset vyvolat, bude nekomfortní pro všechny zúčastněné,“ varovala občanské demokraty v dopise insolvenční správkyně.

Z korespondence, která je zveřejněna v insolvenční rejstříku, je zřejmé, že sponzorské dary provází také velké účetní nesrovnalosti. ODS v odpovědi totiž uvedla, že část daru – konkrétně tři miliony korun – vůbec nedostala, až později je v účetnictví našla.

'Za údaji v účetnictví si stojíme'

Neodpovídají si ani jednotlivé úhrady darů. Například poslední platba ve výši 1,75 milionu odešla podle insolvenční správkyně z účtu D-Pharm v lednu 2013, občanští demokraté ale trvají na tom, že ji obdrželi až tři měsíce poté.

Mluvčí ODS Jana Havelková v dopise tvrdí, že ODS své účetnictví kontrolovala několikrát a stojí si za svými údaji. „ODS neměla a nemá pochopitelně přehled o pohybech na účtu soukromé společnosti D-Pharm," podotkla.

Stejné pochybnosti jako dary od firmy D-Pharm provází i pět milionů korun, které ODS dostala od společnosti Lékárna u Rubínu. I tato společnost, která je s D-Pharm majetkově propojená, dnes krachuje a její insolvenční správce Jiří Mlčoch se kvůli darům obrátil na policii.

„Finanční dary poskytla společnost v době, kdy si je rozhodně už neměla dovolit. A pravděpodobně přispěly k úpadku celé společnosti,“ řekl Mlčoch.

Pravděpodobná majitelka obou firem – podnikatelka Danuše Vítková – na dotazy k případu nereagovala.

Marie Bastlová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme