ODS nechce vracet sponzorské dary získané od krachujících firem

Občanská demokratická strana (ODS) nehodlá vracet milionové sponzorské dary, které dostala v letech 2012 a 2013 od dvou majetkově i personálně propojených krachujících farmaceutických firem z Brna. O vrácení peněz požádala insolvenční správkyně jedné ze společností, která ve své žádosti popsala i hotovostní vklady, které posílání darů předcházely. Případem se zabývá policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

27. kongres ODS, Ostrava

27. kongres ODS, Ostrava | Foto: Filip Jandourek

„ODS v uvedené věci nepochybila, ve vztahu k obdrženým darům postupovala v souladu se zákonem i interními předpisy ODS. Není proto důvodu, aby peněžité dary, jež obdržela od dlužníka, vracela." napsal hlavní manažer ODS Jan Kočí v dopise pro insolvenční správkyni Martinu Jinochovou Matyášovou.

Ta začátkem července požádala o vrácení více než sedmi milionů korun, které ODS dostala v letech 2012 a 2013 od společnosti D-Pharm.

Přehrát

00:00 / 00:00

Není důvod dary od krachující firmy vracet, vše bylo v souladu se zákonem, tvrdí ODS. Příspěvek natočila redaktorka Marie Bastlová

Firma totiž podle insolvenční správkyně sponzorovala ODS v době, kdy si to už nemohla dovolit. Hospodaření měla ztrátové a společnost pouze fiktivními převody zvyšovala svůj obrat. Zhruba rok po sponzoringu ODS navíc firma zkrachovala a zůstalo za ní víc než 50 milionů dluhu.

„Částku budu vymáhat zpět. Řízení, které budu muset vyvolat, bude nekomfortní pro všechny zúčastněné,“ varovala občanské demokraty v dopise insolvenční správkyně.

Z korespondence, která je zveřejněna v insolvenční rejstříku, je zřejmé, že sponzorské dary provází také velké účetní nesrovnalosti. ODS v odpovědi totiž uvedla, že část daru – konkrétně tři miliony korun – vůbec nedostala, až později je v účetnictví našla.

'Za údaji v účetnictví si stojíme'

Neodpovídají si ani jednotlivé úhrady darů. Například poslední platba ve výši 1,75 milionu odešla podle insolvenční správkyně z účtu D-Pharm v lednu 2013, občanští demokraté ale trvají na tom, že ji obdrželi až tři měsíce poté.

Mluvčí ODS Jana Havelková v dopise tvrdí, že ODS své účetnictví kontrolovala několikrát a stojí si za svými údaji. „ODS neměla a nemá pochopitelně přehled o pohybech na účtu soukromé společnosti D-Pharm," podotkla.

Stejné pochybnosti jako dary od firmy D-Pharm provází i pět milionů korun, které ODS dostala od společnosti Lékárna u Rubínu. I tato společnost, která je s D-Pharm majetkově propojená, dnes krachuje a její insolvenční správce Jiří Mlčoch se kvůli darům obrátil na policii.

„Finanční dary poskytla společnost v době, kdy si je rozhodně už neměla dovolit. A pravděpodobně přispěly k úpadku celé společnosti,“ řekl Mlčoch.

Pravděpodobná majitelka obou firem – podnikatelka Danuše Vítková – na dotazy k případu nereagovala.

Marie Bastlová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme