ODS nepodpoří vládní návrh rozpočtu na příští rok

ODS nepodpoří vládní návrh státního rozpočtu. Podle stínového ministra financí a předsedy rozpočtového výboru Vlastimila Tlustého vláda ve své předloze počítá s nereálnými příjmy státu v příštím roce. Například jde o nadsazené výnosy z privatizace a odblokování ruského dluhu. Kromě toho, jak Tlustý zdůraznil, vláda stále více prohlubuje zadlužování státu a porušuje tak dohody mezi ODS a ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Vzhledem k tomu, že vládou navržená definitivní podoba státního rozpočtu je jednostranným návrhem ČSSD, nesplňuje tento návrh ani další z článků dohod." uvedl Tlustý. Konkrétně se podle něj jedná o článek článek, ve kterém se ČSSD a ODS zavazují dosáhnout oboustranně přijatelné shody o podobě státních rozpočtů.

Tlustý zároveň zdůraznil, že ODS si nepřeje rozpočtové provisorium. "Rozpočtové provizorium v takovém rozsahu, to znamená tři čtvrtě roku, je pro nás nepřijatelnou variantou, a proto jsme připraveni spolupracovat a hledat řešení pro přijetí jiné varianty státního rozpočtu." V případě, že by vláda na základě stanoviska ODS podobu rozpočtu revidovala, bylo by podle Tlustého nezbytné přehodnotit i postoj jeho strany. "Je-li ovšem vládní návrh definitivní, je i naše stanovisko definitivní," dodal.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková a šéf sociálnědemokratických poslanců Bohuslav Sobotka jsou přesvědčeni, že ODS tímto krokem zahájila volební kampaň. Vládní předlohu rozpočtu ale nejspíš nepodpoří ani Čtyřkoalice, jak řekl její stínový ministr financí Ivan Pilip.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme