ODS očekává žádost vlády o důvěru

Nejsilnější opoziční strana očekává, že kabinet Stanislava Grosse sám požádá dolní komoru o hlasování o obnovení důvěry. Teprve kdyby se tak nestalo, vyvolá ODS ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, a to po velikonočním sjezdu ČSSD. Rozhodla o tom Výkonná rada ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vedení ODS | Foto: Michal Krumphanzl

"Nedovedeme si představit, že by vláda s tak otřesenou pověstí a s tak nevěrohodným premiérem nepožádala sama o hlasování o důvěře," řekl po jednání místopředseda ODS Petr Nečas. "ODS se nesmíří se snahou ČSSD vyvinit předsedu vlády ze zodpovědnosti za vznik vládní krize," prohlásil předseda strany Mirek Topolánek. Odmítl tak stanovisko Lidového domu, který považuje záležitosti kolem majetkových poměrů rodiny premiéra Stanislava Grosse i kolem roztržky v koalici za uzavřené.

Občanští demokraté diskutovali, zdy hlasování o nedůvěře vládě Stanislava Grosse vyvolat Zda ještě před, anebo po velikonočním sjezdu ČSSD. Převážil názor, že je lepší počkat s vyvoláním hlasování až po něm. "Očekávání občanů po nějakém rychlém kroku je veliké a nám připadá vhodné počkat na to, až vláda sama požádá o důvěru. Je to korektní," poznamenal Topolánek.

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může podat dle Jednacího řádu sněmovny písemně nejméně 50 poslanců. Poslanecký klub ODS čítá 57 členů. K přijetí usnesení, kterým se vyslovuje vládě nedůvěra, je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců. Pokud sněmovna vysloví vládě nedůvěru, oznámí to předseda dolní komory parlamentu prezidentu republiky.

ODS také zkritizovala sobotní vystoupení premiéra Stanislava Grosse a jeho omluvu označila za výsměch veřejnému mínění. KDU-ČSL bude podle ODS muset jasně prokázat, zda iniciativu, kterou vyvíjí směrem k premiérovi myslí vážně. Postoj nejmenší vládní strany US-DEU je pro ODS nepřijatelný. Aféru se prý snaží unionisté bagatelizovat, aby si udrželi posty.

Předseda nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek Radiožurnálu v pořadu Radiofórum řekl, že občanští demokraté jsou na případné předčasné volby teoreticky připraveni, ale že to není otázka nejbližších dnů: "Nebudou.v takovém případě ani zítra ani za měsíc, budou nepochybně spíše na podzim. A já si dovolím spekulaci, že předčasné volby nebudou, protože jsme jediní, kdo v tuto chvíli tento prostředek ke stabilizaci české politiky navrhuje. Takže připraveni nepochybně budeme. O tom já, jako stínový premiér nepochybuji." Záznam Radiofóra si můžete vyslechnout ZDE.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme