ODS od minulých komunálních voleb ztratila třetinu kandidátů
Před čtyřmi lety kandidovalo za Občanskou demokratickou stranu v celém Česku 19,7 tisíce lidí. Téměř tři tisíce z nich přešly na cizí kandidátky, nejčastěji do Babišova ANO 2011.
Obecní volby v roce 2010 skončily pro ODS úspěchem: napříč Českou republikou získala přes pět tisíc zastupitelských křesel. Porazila tradičního konkurenta, ČSSD, i čerstvě založenou TOP 09.
V mnoha obcích, kde před čtyřmi lety získala zastupitelská křesla, však letos ani nepostaví kandidátku. Oproti posledním komunálním volbám je ODS chudší o necelých sedm tisíc kandidátů. Téměř tři tisíce z nich letos najdete na kandidátkách jiných stran. Vyplývá to ze strojové analýzy kandidátek.
Vytvořili jsme počítačový skript, který prošel kandidátní listiny všech stran ve všech obcích a na základě údajů o jménu, věku a obci našel kandidáty, kteří se o místa v zastupitelstvech ucházeli již před čtyřmi lety.
Velká část bývalých kandidátů ODS letos kandiduje za nejrůznější místní hnutí nebo jako nezávislí kandidáti. Vůbec nejčastější destinací je hnutí ANO - z ODS sem zamířilo 160 lidí. Další na řadě jsou Starostové a nezávislí (119 lidí) a vyrovnaná trojice ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09 (65 až 66 kandidátů). Kam bývalí kandiáti ODS nejčastěji míří, ukazuje následující tabulka. Sami můžete srovnat stranu s jejími konkurenty.
Pro kompletní obrázek, odkud kam se mezi posledními komunálními volbami přestupovalo, si prohlédněte další vizualizaci. Vlevo vidíte šestici nejlidnatějších stran v minulých volbách, vpravo strany, do kterých politici nejčastěji zamířili; po najetí myší na politickou stranu se zobrazí počet příchozích nebo odchozích kandidátů, po najetí na některý proud se zobrazí informace o množství přesunů. Z grafu vystupuje ODS jako největší "dárce" kádrů a ANO 2011 jako jejich největší příjemce, kde příliš nezáleží na politické orientaci. Zároveň je třeba říct, že většina kandidátů z ODS neodešla do velkých stran, ale spíše k lokálním hnutím a na nezávislé kandidátky.
Mezi stranami, kam politici emigrovali nejčastěji, je i Otevřená radnice s 75 přeběhlíky z Věcí veřejných. Při podrobnějším pohledu se ale ukazuje, že kandidáti VV se v této straně rozprostřou celkem rovnoměrně po celé republice a často jde spíš o pěšáky. Oproti tomu na jiných kandidátkách obsadili bývalí členové VV klíčové pozice: jen v Praze jsou to Demokraté Jana Kasla (Praha 3), Domov (Praha 4 a 7), Sdružení nezávislých občanů (Praha 5 a 13), Patrioti Prahy 5 a Demokraté Jana Kasla, Restart 2014 (Praha 9), Jižní město - náš domov (Praha 11), Úsvit (Praha 14 a 15), Spolek nezávislých občanů Prahy 17, Hnutí SÚL a Patrioti (Praha 21) a Pro Prahu (Praha-Čakovice).
Na závěr se můžete podívat, jak se popsané trendy projevují u vás doma - v klikací mapě snadno najdete, kdo a kam mezi obecními volbami 2010 a 2014 odešel. Ve vyhledávacím okně si vyberte svou obec a v tabulce následně uvidíte kompletní kandidátky všech stran.
Letošní kandidáty jsme hledali strojově na čtyři roky starých volebních listinách na základě shody jména, příjmení, věku a obce. Zda jde, nebo nejde o změnu politické strany, jsme určovali podle čísla, jež stranám přiděluje ČSÚ, a která se mezi volbami nemění. Mezi "přeběhlíky" jsme nezařadili politiky, kteří kandidují v koalici, pokud obsahuje jejich původní stranu.
Zdroj: ČSÚ, volby.cz