ODS odmítá snižovat živnostníkům výdajové paušály, chce zjednodušit administrativu

Občanští demokraté odmítají snahy zvyšovat odvody živnostníkům a snižovat jim výdajové paušály. Vyplynulo to z dnešní ideové konference ODS v Hradci Králové. Nejsilnější vládní strana chce také snížit administrativní zátěž podnikatelů a firem a zjednodušit zákoník práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas představil návrhy ODS na důchodovou reformu.

Premiér Petr Nečas představil návrhy ODS na důchodovou reformu. | Zdroj: ČTK

Předseda strany Petr Nečas rezolutně odmítl snahy opozice o další zvyšování přímých daní a potvrdil, že Občanská demokratická strana udělá vše pro zachování současných výdajových paušálů.

„Musíme odmítnout opakované snahy výrazně zvyšovat odvody právě drobným podnikatelům a živnostníkům či snížení výdajových paušálů. Bylo by hrubou chybou jim zvláště v současné složité ekonomické situaci zkřížit cestu a snažit se z nich vytáhnout pár miliard navíc, ale současně se zánikem tisíců, možná desítek tisíc pracovních příležitostí,“ řekl Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ODS vyjádřil na ideovém kongresu priority své strany

Naopak místopředseda opoziční ČSSD Jiří Dienstbier se domnívá, že má smysl se bavit o hranici příjmů, do které lze paušály uplatnit, a také o tom, zda jsou procentní sazby dobře nastaveny.

„Zásadnější je ale debata o spravedlivém daňovém systému. To znamená, z našeho hlediska je to progresivní zdanění. A pak je tam samozřejmě ještě zásadní téma: že vlastně každý, kdo má nějaký příjem, tak by ten příjem měl být daněn úplně stejně,“ řekl Radiožurnálu Dienstbier.

Velkým tématem na konferenci je snižování také administrativní zátěže. Cílem ODS je pokles do roku 2014 o jednu třetinu v porovnání s rokem 2005.

Předseda Petr Nečas rovněž slíbil maximální podporu začínajícím podnikatelům a zdůraznil, že je také potřeba zapracovat na výrazném zjednodušení zákoníku práce, který má v současné chvíli zhruba 450 paragrafů. Podle Nečase by prý stačilo 150 výrazně zjednodušených a přehledných paragrafů. Chybí zde i další formy zaměstnávání, například zaměstnání na částečný úvazek.

Podle místopředsedy strany a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by měl podnikatelům pomoci i nový rejstříkový zákon, například by měl výrazně urychlit zakládání obchodních společností.

„Dojde k tomu, že dnes když některé úkony ze zákona musí být činěny formou notářského zápisu, tak bude moci notář sám tento notářský zápis online uložit do obchodního rejstříku. Nebude se muset fyzicky podávat návrh na obchodní rejstřík a hlavně čekat, až vyšší soudní úředník návrh zaregistruje,“ uvedl Pospíšil.

Závěry konference podnikatelskou sféru potěšily. Podle hlavního analytika Unie malých a středních podniků České republiky Alexandra Haranta je to od vlády krok správným směrem.

„Závěry konference ODS hodnotíme jako pozitivní. Vidíme v tom možný posun, aby se zlepšovalo podnikatelské prostředí, a je potřeba v tom nadále pokračovat, jelikož v současné hospodářské situaci si vláda nemůže dovolit zůstat stát na jednom místě a nic nedělat,“ podotkl Harant.

Ota Nehasil, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme