ODS odmítá, že by Topolánkův pobyt v Itálii byl úplatkem. A snáší důkazy
Občanská demokratická strana se postavila za svého šéfa Mirka Topolánka v kauze jeho dovolené v italském Toskánsku. Zveřejnila smlouvu o pronájmu vily v letovisku Monte Argentario, kde Topolánek trávil svou dovolenou. Ukázala také fakturu na 150 tisíc korun za letadlo, kterým se expremiér předčasně vrátil domů. ODS odmítá, že by expremiérův pobyt v Itálii mohl být úplatkem.
Místopředseda strany Ivan Langer upozorňuje: "Na pronájem této vily existuje pronájemní smlouva, náklady byly proplaceny a Mirek Topolánek svou část pobytu také uhradil."
Za vyřešenou věc to naopak nepovažuje Česká strana sociálně demokratická. Podle jejího předsedy Jiřího Paroubka by měl Mirek Topolánek, kromě účtů za dovolenou v Toskánsku, vysvětlit pozadí svých prázdninových setkání s lobbisty: "Myslím, že si to způsobuje sám, měl by hovořit otevřeně."
Podle dnešního vydání Mladé fronty Dnes pořídil fotografie a videa v Itálii zřejmě bývalý důstojník české tajné služby Petr Bakeš. Jeho dřívější spolupracovníci údajně poznali Bakešův hlas na videonahrávce, zachycující politiky s lobbisty a podnikateli. Samotný bývalý rozvědčík to odmítá komentovat.
Petr Bakeš dřív pracoval jako specialista na sledování v Úřadu pro zahraniční styky a informace, kde byl podřízeným šéfa tohoto bezpečnostního úřadu Karla Randáka.
Stejná dvojice figurovala i v případu úniku videonahrávky se záznamem schůzky lobbisty Miroslava Šloufa a prezidentova kancléře Jiřího Weigla krátce před volbou prezidenta republiky. Bakeš za to byl i nepravomocně odsouzený.
Předseda Senátu, občanský demokrat Přemysl Sobotka poukázal na zarážející účast bývalých důstojníků tajných zpravodajských služeb na sledování čelných politiků. Vadí mu způsob, jakým se záběry z dovolené expremiéra a dalších lidí dostaly na veřejnost. Podmiňovacím způsobem ohodnotil možné zadání celé akce sociální demokracií.
Advokát Tomáš Sokol k právní stránce případu řekl, že fotografování soukromých osob je samozřejmě v rozporu s občanským právem. Jak ale zdůraznil, současně se uznává i institut takzvané osoby veřejného zájmu - a jejich fotografování je přípustné.
Přemysl Sobotka a Tomáš Sokol mluvili o dovolenkové kauze v poledních Ozvěnách dne Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.
Někdejší náměstek ministra vnitra, současný komentátor časopisu Týden Martin Fendrych ke kauze řekl ve vysílání Rádia Česko, že podle něj jde o mstu Karla Randáka, který musel odejít z Úřadu pro zahraniční styky a informace. Zároveň upozornil, že se u civilní rozvědky nepovedlo, aby byla zcela apolitická.
Martin Fendrych komentoval kauzu dovolených politiků a lobbistů ve vysílání Rádia Česko. Jeho názory jsme zaznamenali v RÁDIU NA PŘÁNÍ.
Přečtěte si o dovolenkové kauze:
Langer: Topolánek náklady spojené s pobytem v toskánské vile uhradil
Topolánek vyzval Paroubka, aby přestal s fízlovskými metodami
Randák: politiky jsem nefotil, jen jsem snímky dal médiím
Setkávání politiků s lobbisty dál zajímá média
Domácí tisk o kontroverzní dovolené některých čelních politiků
LN a MfD o českých politicích a lobbistech v letovisku Monte Argentario