Prezident Zeman nemůže ignorovat, že dvě koalice mají ve sněmovně většinu, tvrdí Fiala

Koalice Spolu začne podle Petra Fialy vyjednávat s uskupením Piráti a Starostové. Tyto dva subjekty získaly v dolní parlamentní komoře většinu, míří k zisku 109 mandátů. Fiala proto očekává, že ho prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády. „Uvidíme, jak se k tomu postaví pan prezident Zeman. Tuto skutečnost nemůže ignorovat," řekl Fiala v prvním projevu k výsledkům voleb.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do 24 hodin proběhnou jednání s koalicí Pirátů a Starostů, oznámil předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Obě demokratické koalice mají většinu a mají šanci postavit většinovou vládu. „Změna je tady, my ji uděláme,“ oznámil předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala před jásajícími sympatizanty koalice ve volebním štábu.

Nečekaný triumf koalice Spolu. V posledním momentu přeskočila ANO a vyhrála sněmovní volby

Číst článek

Je v plánu vyjednávání s Piráty a Starosty?
Teď je v nás vlna emocí, jsme si té odpovědnosti vědomi. Do 24 hodin proběhnou jednání s koalicí Pirátů a Starostů. Voličům jsme slíbili, že s nimi chceme udělat politickou změnu.

Jaká bude nyní role prezidenta Miloše Zemana? Nechal se slyšet, že by sestavením vlády pověřil vítěze voleb, ale nikoli koalici. Jaké budou nyní vaše kroky, kontaktujete Hrad?
Výsledky voleb jsou jednoznačné, demokratická opozice získala jasnou většinu, Ústava mluví jasně. A tímto směrem půjdou naše kroky. Voliči rozhodli zcela jasně, naše koalice zvítězila v těchto volbách a koaliční strany mají jasnou většinu ve sněmovně. To je tak silný mandát, že k němu musí pan prezident přihlížet. Předpokládám, že se setkáme v rozumné době. 

Role prezidenta Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman přijme v neděli v 11:00 na zámku v Lánech předsedu hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše, tvrdí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podle serveru Neovlivní.cz prezident hodlá pověřit jednáním o vládě Andreje Babiše. Prezident země už několik měsíců tvrdí, že sestavováním vlády nepověří nejsilnější koalici, ale vítěznou stranu. 

Jaké byly nejtěžší chvíle během kampaně? A kdo by mohl být novým předsedou sněmovny?
Na všechny dotazy bude jistě čas. Chci všem poděkovat. Potvrzuji, že naše koalice bude fungovat. Jsme si odpovědnosti vědomi a budeme podle toho postupovat. Já teď na nejtěžší chvíli vůbec nemyslím. Jsem vděčný a cítím obrovský závazek vůči voličům. Od příštích hodin začneme tvrdě pracovat na tom, abychom mohli realizovat kroky, které jsme slíbili.

Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme