ODS podpoří novelu zakazující propagaci komunismu

Opoziční ODS je pro výslovný zákaz propagace komunismu. Oznámil to šéf občanských demokratů Mirek Topolánek. Příslušnou novelou trestního zákona, tak, jak ji sepsala skupina senátorů v čele s nestraníkem Martinem Mejstříkem, se bude ve čtvrtek zabývat horní komora. Právě díky hlasům ODS Senát předlohu nejspíš schválí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Topolánek přiznává, že ještě donedávna byla jeho strana v tomto ohledu zdrženlivá. Vývoj posledních měsíců prý ale ODS přesvědčil, aby zákaz propagace komunismu podpořila.

"Komunisté byli vyvedeni z politického ghetta, participují na moci, už dnes hlasují se sociálními demokraty u klíčových norem. To znamená, že ten hlavní důvod, kdy jsme se obávali, že se tím zakryje ta skutečná podstata komunistické strany, ten minul," argumentuje Topolánek.

Dotyčnou novelu trestního zákona podporuje také petice "Zrušte komunisty", kterou od února podepsalo už 53 tisíc lidí. KSČM ale snahu o zakázání propagace komunismu považuje za diskriminaci a potírání svobody slova. Po Senátu se předlohou bude zabývat Sněmovna.

Poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová věří, že tam, na rozdíl od horní komory, neprojde. "Třeba současně bude projednáván takzvaný antidiskriminační zákon, který máme přijmout na základě směrnic Evropské unie. Ten zakazuje diskriminaci jakékoliv skupiny," říká Rujbrová.

Pro schválení novely bude hlasovat také senátor za Stranu zelených Jaromír Štětina. Ten ve středu označil KSČM za zločineckou organizaci. Připojil se tak k předsedovi lidovců Kalouskovi, který už kvůli podobným výrokům čelí trestnímu oznámení od komunistů. Také Štětina je připraven vzdát se v případě vyšetřování své senátorské imunity. Zločinnost KSČM podle Štětiny dokládjí i podpisy pod peticí "Zrušte komunisty".

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme