ODS považuje problémy s vyplácením dávek za manažerské selhání

ODS se chce na nejbližším jednání koaličních lídrů zabývat problémy s čerpáním dávek na úřadech práce. Vidí za nimi manažerské selhání na ministerstvu práce a sociálních věcí vedeném Jaromírem Drábkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

Požadavek na jednání K9 zdůvodnil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura:

„Protože přes obrovské úsilí zaměstnanců, především žen na úřadech práce, se to prostě nedaří zvládnout. A my v tom spatřujeme manažerské selhání, velmi nasazení neodzkoušených softwarových produktů."

"Naším cílem není primárně kritika, ale to, abychom našli urychlené řešení. Zejména v těch případech, kdy lidé oprávněně čekají pomoc státu, aby nedocházelo k prodlením,“ uvedl Stanjura.

Drábek jednání koalice vítá

Ministr práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromír Drábek tvrdí, že systém nekolabuje, věc prý rád vysvětlí na jednání koalice. Zatím podle něho zbývá vyplatit jen jedno procento dávek.

„Čísla jednoznačně říkají, že za tři čtvrtiny ledna bylo vyplaceno 95 procent dávek. Pokud dnes valná většina krajů už má vyplaceno, tak všechny útoky o tom, že systém kolabuje, jsou ve světle těchto čísel, myslím, jasnou lží. Budu jenom rád, pokud se situace vyjasní i na vrcholovém jednání koalice,“ zdůraznil ministr.

V Ústí nad Labem způsobila výplata dávek lidem problémy

Číst článek

Mezitím Drábka k odchodu z funkce vyzvala ČSSD. Šéf resortu práce a sociálních věcí podle sociálních demokratů selhal při zavádění nového systému sociálních dávek. Předseda největší opoziční strany Bohuslav Sobotka vyzval Drábka k debatě na plénu sněmovny, při které by měl ministr přijmout osobní odpovědnost nejen za sebe, ale i za své náměstky, kteří měli projekt na starosti.

Změny výplat souvisí se sociální reformou. Od letošního roku všechny dávky, podpory a příspěvky vyplácejí úřady práce, které tak převzaly část agendy radnic.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme