Brazílie 4:0 Jižní Korea

ODS: Požadavek ČSOB je nehorázný

Výkonná rada ODS dnes označila za nehorázný a neakceptovatelný požadavek Československé obchodní banky (ČSOB), aby stát kryl ztrátové a nejasné obchody Investiční a Poštovní banky (IPB) ve výši 160 miliard korun. IPB byla převedena pod ČSOB v červnu z rozhodnutí vlády. „Výkonná rada ODS opětovně protestuje proti tomu, že červnovým rozhodnutím vlády získala ČSOB převzetím IPB klíče od státní pokladny,“ prohlásil po dnešním jednání výkonné rady místopředseda ODS Miroslav Macek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ODS patří k největším kritikům uvalení nucené správy na IPB a jejího prodeje ČSOB. Především z její iniciativy byla ustavena počátkem července sněmovní komise pro objasnění okolností krachu IPB; svá zjištění by měla předložit do konce června.

„V posledních dnech oznámený požadavek ČSOB, která od daňových poplatníků žádá 160 miliard korun, tedy 50.000 korun po každé české rodině, pokládáme za nehorázný a neakceptovatelný, zvláště, když nikdy nezveřejněná smlouva mezi vládou a ČSOB dává možnost tento požadavek dále zvyšovat,“ citoval Macek z dnešního usnesení rady.

Podle informací tisku dospěla ČSOB k požadované částce ve spolupráci s auditorskou firmou Arthur Andersen a informovala o ní ministerstvo financí v polovině října. Ministerstvo však tento požadavek striktně odmítlo. Ministr financí Pavel Mertlík uvedl, že auditor státu KPMG oprávněnost žádosti banky úspěšně zpochybnil a ČSOB musí připravit nové propočty. Konkrétní čísla však odmítl komentovat. Současná licitace mezi státem a ČSOB je podle něj „bitvou dvou protistran“.

Podle mluvčího ČSOB Jana Stolára jde v této fázi o odhady, hovořit o konkrétních číslech nelze. Definitivní výsledky mají být jasné na jaře.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme