Premiér a předseda ODS Petr Fiala | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Liberálně-konzervativní ODS:
Pojďme víc doprava, žádá část strany. Se směřováním ale převažuje souhlas

Praha | Jakub Grim |

Čtěte celý článek

Kde na politickém kompasu se nachází ODS, jaký politický subjekt je pro ni nejpřirozenějším partnerem a osvědčil se projekt koalice Spolu? To byly otázky, na které odpovídali volení představitelé aktuálně nejsilnější vládní strany. Zatímco například hnutí ANO nyní mluví mnohohlasně, občanští demokraté se většinově shodují na směru vytyčeném vedením strany. I v ODS ale lze najít politiky s velmi odlišnými názory.

Deset let od největší krize, kdy jí po zásahu ve Strakově akademii padla vláda a v následných předčasných volbách získala jen něco přes sedm procent hlasů, je Občanská demokratická strana opět u moci a vede vládu.

Catch-all, konzervativní, či snad liberální? Ani politici ANO se na směřování neshodnou

Číst článek

„U větší části svých voličů se ODS za uplynulých deset let podařilo rehabilitovat. Není sice zpátky na 30 nebo 35procentní podpoře, ale opět se stala jednou ze dvou klíčových sil české politiky. Jen její dřívější protiváhu ČSSD vystřídalo hnutí ANO,“ přiblížil aktuální pozici politolog z Metropolitní univerzity Petr Just.

V červnu server iROZHLAS.cz zkoumal ideologické směřování ANO, nyní přišel čas na ODS. Důvodem ankety mezi poslanci, senátory, europoslanci, hejtmany a primátory bylo zjistit, zda jejich osobní postoje odpovídají směru nastolenému vedením strany v čele s premiérem Petrem Fialou. Z šesti desítek oslovených jich na otázky odpověděla přibližně třetina.

„ODS je jednoznačně pravicová strana zastávající konzervativně-liberální hodnoty,“ shrnuje většinový pohled místopředseda ODS a ministr dopravy Martin Kupka.

„Občanská demokratická strana je jednoznačně pravicová strana zastávající konzervativně-liberální hodnoty. V některých otázkách, zejména ekonomických, liberální, v ostatních zase konzervativní. A s tím jsem jako místopředseda strany plně v souladu.“

Martin Kupka (ministr dopravy, místopředseda ODS)

Občanští demokraté už jako liberálně-konzervativní strana v 90. letech vznikli, čehož jsou si podle Aleše Michala z Institutu politologických studií FSV UK dnešní volení zástupci stále velmi dobře vědomi a ctí „genetický kód“ partaje. Tedy že jde o ekonomicky liberální a hodnotově konzervativní subjekt, jak ostatně mnozí v odpovědích sami zdůraznili.

„V některých otázkách se ODS projevuje dominantně konzervativně, například pokud jde o uzákonění manželství pro všechny, v ekonomických otázkách zůstává liberální a protržní,“ vysvětluje politolog Michal.

„ODS se vždy hlásila k liberálnímu konzervatismu. To je politický směr, který prosazuje liberální přístup k ekonomice (volný trh, nízké daně) a konzervativní přístup ke společnosti (tradice, rodina, národní hrdost). Taková byla ODS v době svého vzniku, v době, kdy jsem do ní vstupoval. A taková by měla ODS být i v budoucnu, pokud chce přežít a být úspěšná. Tyto zásady nejsou vůbec v rozporu se sociálním cítěním. Naopak umožňují sociální politiku realizovat.“

Lumír Aschenbrenner (senátor ODS)

„ODS byla, je a myslím, že i vždy bude pravicová, liberálně-konzervativní strana. Obdobně je to i s mými osobními postoji.“

Bohuslav Svoboda (primátor Prahy a poslanec ODS)

„ODS je dnes stranou, která zejména o udržení hodnotového systému, který přivedl většinu Evropy na špičku společenství svobodných a demokratických zemí. Jsou mezi námi liberálové i konzervativci, které spojuje úcta k lidským právům, svobodě, odpovědnosti a také solidarita ke zranitelným a odpor k přemíře byrokracie a regulací.“

Miloš Vystrčil (předseda Senátu z ODS)

Dostředivé tendence?

Nový ostravský primátor Jan Dohnal o ODS mluví jako o straně s konzervativními kořeny, kde se stále více prosazují liberálové.

„ODS je rozhodně na pravé straně politického spektra. Má své konzervativní kořeny, ale stále více se prosazují i liberálové. Osobně jsem spíše liberálně založený člověk, což je pochopitelné i k mému ještě stále celkem mladému věku :)“

Jan Dohnal (primátor Ostravy z ODS)

U řady poslanců a senátorů však zmínka o liberalismu chybí, naopak zdůrazňují ODS jen jako pravicově konzervativní.

„ODS je pravicovou stranou, s čímž souzním. Jako ekonom a žena politička mám za svůj vzor britskou premiérku Margaret Thatcherovou.“

Dagmar Škodová Parmová (primátorka Českých Budějovic z ODS)

Část oslovených v odpovědích uvedla, že si poslední dobou všímá přesunu do středu. „ODS se kvapem posouvá k liberálnímu středu,“ domnívá se místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer. Podle poslance Pavla Staňka jeho strana někdy „pod tlakem praktické politiky bohužel více tenduje ke středu“ a senátor a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček by si podle svých slov přál, aby ODS tak často neustupovala z pravicově konzervativního přístupu.

„ODS se kvapem posouvá k liberálnímu středu. Já se cítím jako liberální konzervativec. Rozhodně vpravo.“

Jiří Oberfalzer (místopředseda Senátu z ODS)

„Myslím, že ODS je stále pravicovou stranou, někdy pod tlakem praktické politiky bohužel více tendující ke středu. Své osobní postoje vidím jako převážně konzervativní.“

Pavel Staněk (poslanec ODS)

„V kontextu současného uspořádání společnosti ji považuji stále za pravicově konzervativní politickou stranu. Přál bych si, abychom pokud možno z pravicově konzervativního přístupu tak často neustupovali.“

Martin Červíček (hejtman Královéhradeckého kraje a senátor ODS)
Petr Fiala na kongresu ODS | Zdroj: Profimedia
Petr Fiala na kongresu ODS | Zdroj: Profimedia

Podle politologa Aleše Michala zmínky o posunu strany do politického středu nejčastěji zaznívají od politiků, kteří chtějí ODS vnímat jako přísně pravicovou.

Hlavně se dobrat kompromisu, shoduje se většina sněmovních stran ohledně práv homosexuálních párů

Číst článek

„V situaci, kdy vláda v čele s premiérem z ODS zvyšuje daně a musí svou energii soustředit na různé typy státních subvencí, dochází k umírňování politického programu a akceptováním řešení, které jsou ne vždy pravicové. V případě ODS je tento jev spojen i s jistým obrušováním konzervativních hran.“

Národovec Zahradil

Končící europoslanec Jan Zahradil v poslední době v rozhovorech vypráví o tom, jak se chce pokusit posílit národně-konzervativní linii uvnitř ODS. Jako vzory národního konzervatismu vidí italskou premiérku Giorgiu Meloniovou, maďarského premiéra Viktora Orbána či republikány kolem amerického exprezidenta Donalda Trumpa.

„Národně-konzervativní agenda je nyní v ODS v menšině, ale stále existuje. I mezi poslanci, je tam Honza Skopeček nebo někteří další,“ popsal Zahradil s tím, že však nechce zakládat žádnou stranickou frakci.

Zahradil se Skopečkem také mluví o tom, že se ODS kvůli fungování v koalici Spolu posunula spíše ke středu.

Pro iROZHLAS.cz Zahradil uvedl, že je sám „něco jako liberální národovec“. Podle politologa Aleše Michala jde z jeho strany v tomto případě hlavně o jakousi rétorickou figuru a přičítá ji tomu, že europoslanci mají často ve svých stranách specifická postavení.

„Konzervativní, liberální, národní pravice. Já jsem něco jako liberální národovec.“

Jan Zahradil (europoslanec ODS)
Jan Zahradil na sjezdu ODS | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Jan Zahradil na sjezdu ODS | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hodnotové otázky

Kdo patří ke konzervativnímu a kdo k liberálnímu křídlu ODS, lze snadno vidět v jejich přístupu k hodnotovým otázkám, jako je zrovnoprávnění homosexuálních párů nebo ratifikace Istanbulské úmluvy o potírání násilí.

Příslušnost k liberálům uvnitř ODS v této otázce potvrdila poslankyně Eva Decroix, která o sobě mluví jako o zástupkyni liberálního a proevropského křídla ve straně. Kromě ní je v 34členném poslaneckém klubu strany už jen jeden jasný podporovatel manželství pro všechny – jeho spolupředkladatel a ministr kultury Martin Baxa.

Během projednávání tohoto tématu svou podporu na sítích vyjádřil i europoslanec Jan Zahradil nebo pražská náměstkyně primátora Alexandra Udženija a předseda Senátu Miloš Vystrčil na konci června v horní komoře Parlamentu zaštítil konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti.

Přesto ale drtivá většina zástupců ODS zůstává v hodnotových otázkách tradicionalistická. Klíčovým hlasem konzervativců ve Sněmovně je Marek Benda, který zrovnoprávnění homosexuálních sňatků odmítá, podporuje ústavní zakotvení manželství jako sňatku jen muže a ženy.

V minulých měsících zaujal i poslanec Václav Král, který svou řeč u sněmovního pulníku během debaty o právech homosexuálních párů začal slovy: „Já jsem o teplárenství záměrně včera ani dnes nechtěl mluvit.“ Poslaneckou asistentkou Krále je navíc předsedkyně ultrakonzervativní organizace Aliance pro rodinu Jana Jochová.

Lidovci, TOP 09, ale i Svobodní a ANO

Že je ale většina oslovených v souladu se stranickým vedením, reprezentují i odpovědi na další dvě otázky – kdo je pro ODS nejpřirozenějším politickým partnerem a zda by měl projekt koalice Spolu dál pokračovat.

V drtivé většině považují zástupci ODS za hlavní politické spojence právě partnery z koalice Spolu, ve které chtějí pokračovat. V případě KDU-ČSL se opakovaly argumenty hodnotového souladu, u TOP 09 ekonomické blízkosti, byť s důrazem na odlišný názor na přijetí eura.

„To záleží na úrovni (obec, kraj stát). Pokud se bavíme o celostátní politice, tak v otázce těch základních hodnot je to KDU-ČSL, ale v ekonomických otázkách určitě TOP 09.“

Zdeněk Nytra (předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09)

V odpovědi plzeňského senátora Lumíra Aschenbrennera se objevili Svobodní, se kterými má podle něj sice ODS největší průnik, sám ale uznává, že jsou marginálním subjektem.

„V domácí politice může z parlamentních stran být pro ODS dobrým partnerem pro společenská témata KDU-ČSL, pro některá ekonomická TOP 09. Ta ale určitě ne například v názoru na přijetí eura. Obecně máme zřejmě největší programový průnik se Svobodnými, kteří jsou ovšem marginální.“

Lumír Aschenbrenner (senátor ODS)

Podle českokrumlovského senátora Tomáše Jirsy je přirozeným partnerem „asi ANO“, zároveň si ale uvědomuje, že s expremiérem Andrejem Babišem v jeho čele by šlo o složitý podnik. Zmínil ale i lidovce.

„To je těžká otázka. Asi ANO. Ale s Babišem to nejde. Potom KDU-ČSL. Ale oni jsou už také zelení…“

Tomáš Jirsa (senátor ODS)

A místopředseda senátu Jiří Oberfalzer se domnívá, že ODS na politické scéně nemá přirozeného partnera.

„Přirozeného partnera na naší politické scéně ODS nemá. ANO je pragmatická strana, ale příliš populistická. TOP už zapadá do levého spektra progresivistických politických směrů. KDU by mohla být takovou stranou, ale je ve svých postojích nepředvídatelná.“

Jiří Oberfalzer (místopředseda Senátu z ODS)

‚Chceme dál Spolu‘

Co se týče pokračování koalice Spolu, je situace velmi podobná. Drtivá většina oslovených chce v projektu pokračovat, avšak ne na sílu ve všech typech voleb. „Pro volby, ve kterých to má smysl, jde o výbornou a čitelnou značku,“ uvedla europoslankyně Veronika Vrecionová.

„Pokračování koalice Spolu není žádný spor. Pro volby, ve kterých to má smysl, jde o výbornou a čitelnou značku. V některých volbách však jednotlivé strany z různých důvodů postupují samostatně, nebo v nějaké jiné kombinaci. Týká se to např. komunálních nebo krajských voleb, z mého pohledu by to dávalo smysl i ve volbách do Evropského parlamentu, nicméně o tom ještě budeme jednat.“

Veronika Vrecionová (europoslankyně ODS)

Pro spolupráci ve všech typech voleb jsou podle odpovědí pouze ministr Kupka a primátor Dohnal. „Strany na pravé straně spektra by se v době nástupu různých populistických hnutí neměly vyčerpávat vzájemným soubojem a měly by se soustředit na společné cíle,“ zdůvodnil primátor Ostravy.

„Patřím k propagátorům projektu SPOLU a myslím, že má smysl tuto spolupráci dál rozvíjet. Strany na pravé straně spektra by se v době nástupu různých populistických hnutí neměly vyčerpávat vzájemným soubojem a měly by se soustředit na společné cíle. Za mě by projekt SPOLU měl pokračovat, nejlépe ve všech volbách.“

Jan Dohnal (primátor Ostravy z ODS)
Zleva Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka na kongresu ODS | Foto: Jan Handrejch | Zdroj: Právo/Profimedia
Zleva Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka na kongresu ODS | Foto: Jan Handrejch | Zdroj: Právo/Profimedia

Senátor Aschenbrenner varuje před „rozpuštěním či zředěním“ ODS v projektu Spolu. Podle něj tak má koalice smysl jen v těch typech voleb, kde je možné využít vlastností volebního systému ve prospěch posílení středopravicových stran.

„Projekt Spolu má smysl v těch typech voleb, kde je možné využít vlastností volebního systému ve prospěch posílení středopravicových stran v zastupitelském sboru. To například rozhodně nejsou volby do Evropského parlamentu. V jiných volbách záleží i na místní situaci a schopnosti se na takové SPOLU kandidátce, která by byla ku prospěchu všech zúčastněných. Rozhodně by se ODS v projektu SPOLU neměla rozpustit nebo zředit.“

Lumír Aschenbrenner (senátor ODS)

Europoslanec Zahradil před zhruba dvěma a půl lety jako jediný ve výkonné radě ODS hlasoval proti vzniku koalice Spolu. Nyní ji bere minimálně pro sněmovní volby 2025 jako hotovou věc. „O osudu Spolu se rozhodne ve volbách 2025. Je třeba ukazovat, že značka ODS je nadále schopna samostatné existence,“ odpověděl.

„O osudu koalice Spolu se rozhodne ve volbách 2025 – zda šlo o dlouhodobě úspěšné spojení, či pouze o jednorázový projekt. Jinak je třeba ukazovat, že značka ODS je nadále schopna samostatné existence. Eurovolby jsou k tomu ideální příležitost.“

Jan Zahradil (europoslanec ODS)

Politici z ODS odpovídali na následující otázky:

  1. Jak byste definoval ODS na základním politickém kompasu (pravice, levice, konzervativní, liberální…) a jak své osobní postoje?
  2. Jaký politický subjekt je pro ODS nejpřirozenějším partnerem?
  3. Měl by projekt koalice Spolu pokračovat? Pokud ano, tak ve všech typech voleb, či jen ve vybraných?

Odpovědi v plném znění naleznete po rozbalení jednotlivých vizitek.

Martin Kupka
Martin Kupka
místopředseda ODS, poslanec a ministr dopravy

1. Občanská demokratická strana je jednoznačně pravicová strana zastávající konzervativně-liberální hodnoty. V některých otázkách, zejména ekonomických, liberální, v ostatních zase konzervativní. A s tím jsem jako místopředseda strany plně v souladu.

2. Přirozeně jsou to strany z koalice SPOLU, se kterými jsme do posledních parlamentních voleb kandidovali společně.

3. Z mého pohledu jednoznačně. A ukázalo se to nejen v parlamentních volbách, ale také minulý rok ve volbách komunálních.

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
předseda Senátu z ODS

1. ODS je dnes stranou, která zejména o udržení hodnotového systému, který přivedl většinu Evropy na špičku společenství svobodných a demokratických zemí. Jsou mezi námi liberálové i konzervativci, které spojuje úcta k lidským právům, svobodě, odpovědnosti a také solidarita ke zranitelným a odpor k přemíře byrokracie a regulací.

2. V různých oblastech jsou to různé politické subjekty.

3. Dle mého názoru by měl pokračovat, na základě rozhodnutí příslušných stranických územních orgánů.

Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda
poslanec ODS a primátor Prahy

1. ODS byla, je a myslím, že i vždy bude pravicová, liberálně-konzervativní strana. Obdobně je to i s mými osobními postoji.

2. Obecně se dá říct, že nejpřirozenějším partnerem jsou pro ODS uskupení od politického středu doprava. Projevilo se to ostatně i při vytvoření koalice SPOLU, která například zde na pražské úrovni funguje.

3. Projekt SPOLU se prokázal jako smysluplný – jak na celostátní úrovni, tak i zde v Praze. O tom, zda úplně ve všech typech voleb, si musí rozhodnout celorepubliková vedení všech tří stran.

Jiří Oberfalzer
Jiří Oberfalzer
místopředseda Senátu z ODS

1. ODS se kvapem posouvá k liberálnímu středu. Já se cítím jako liberální konzervativec. Rozhodně v pravo.

2. Přirozeného partnera na naší politické scéně ODS nemá. ANO je pragmatická strana, ale příliš populistická. TOP už zapadá do levého spektra progresivistických politických směrů. KDU by mohla být takovou stranou, ale je ve svých postojích nepředvídatelná.

3. Jen u některých voleb. V evropských volbách budu podporovat samostatnou kandidaturu ODS. Občas si musíme změřit, jak na tom kdo jsme. Navíc bych si přál, aby ODS neopouštěla euro-realistický postoj, pokud to ještě jde.

Zdeněk Nytra
Zdeněk Nytra
předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09

1. Určitě pravice, konzervativní v základních hodnotách, liberální v ekonomice.

2. To záleží na úrovni (obec, kraj stát). Pokud se bavíme o celostátní politice, tak v otázce těch základních hodnot je to KDU-ČSL, ale v ekonomických otázkách určitě TOP 09.

3. Ve volbách do Sněmovny určitě, v krajských a obecních volbách je nutné přihlédnout k místním podmínkám, osobnostem a zkušenostem obecně. Ve volbách do EP jsem zastánce samostatné kandidatury.

Martin Červíček
Martin Červíček
senátor ODS a hejtman Královéhradeckého kraje

1. V kontextu současného uspořádání společnosti ji považuji stále za pravicově konzervativní politickou stranu. Přál bych si, abychom pokud možno z pravicově konzervativního přístupu, tak často neustupovali.

2. Asi bych nepoužíval slovo nejpřirozenější, neboť vše se vyvíjí, ale za podstatné považuji nejen názorovou shodu schopnost vzájemné kooperace při jejich prosazování v praxi. A v tuto chvíli si pro budoucí spolupráci dovedu představit asi nejlépe partnerství s KDU-ČSL a TOP.

3. Projekt Spolu potvrdil, že bez ohledu na politické značky je třeba pro řešení priorit spojit síly, ale určitě jej nebude možné ve stejném rozsahu do budoucna aplikovat ve všech úrovních voleb. Je pravděpodobné, že i při předpokládané trvající snaze o vzájemnou kooperaci, budou na stole i variantní modely společného fungování na politické scéně.

Vítězslav Schrek
Vítězslav Schrek
hejtman Kraje Vysočina z ODS

1. ODS je moderní liberálněkonzervativní politická strana stojící v politickém spektru od středu doprava. Díky tomuto profilu jsem jejím členem.

2. Jsou to demokraticky fungující strany a hnutí postavené na podobných hodnotách s jasnou politickou profilací. Přestože se nikdy nelze úplně shodnout na všem, značný názorový a hodnotový průnik vidím především s KDU-ČL a TOP 09.

3. Mohl by být i nadále vhodnou alternativou tam, kde se na spolupráci lze shodnout.

Dagmar Škodová Parmová
Dagmar Škodová Parmová
primátorka Českých Budějovic z ODS

1. ODS je pravicovou stranou, s čímž souzním. Jako ekonom a žena politička mám za svůj vzor britskou premiérku Margaret Thatcherovou.

2. Do určité míry je nejbližším partnerem TOP 09.

3. Nám se v Českých Budějovicích daří fungovat ve volbách samostatně. Formát Spolu zde nebyl v kampani použit. Sami jsme zde ve městě získali téměř 30 procent.

Jan Dohnal
Jan Dohnal
primátor Ostravy z ODS

1. ODS je rozhodně na pravé straně politického spektra. Má své konzervativní kořeny, ale stále více se prosazují i liberálové. Osobně jsem spíše liberálně založený člověk, což je pochopitelnému i k mému ještě stále celkem mladého věku :)

2. Z logiky věci máme nejblíže k Lidovcům a TOP09.

3. Patřím k propagátorům projektu SPOLU a myslím, že má smysl tuto spolupráci dál rozvíjet. Strany na pravé straně spektra by se v době nástupu různých populistických hnutí neměli vyčerpávat vzájemným soubojem a měli by se soutředit na společné cíle. Za mě by projekt SPOLU měl pokračovat, nejlépe ve všech volbách.

Veronika Vrecionová
Veronika Vrecionová
europoslankyně ODS

1. ODS je liberálně-konzervativní pravicovou stranou. Moje názory jsou převážně konzervativní z pohledu péče o přírodu, o historii a tradice, ale v některých zejména etických otázkách jsem liberál.

2. Nejpřirozenějším partnerem pro ODS jsou strany koalice SPOLU, které dělají nepopulistickou politiku založenou na prosazování českých národních zájmů, zodpovědné hospodářské politice a investice do budoucnosti.

3. Pokračování koalice Spolu není žádný spor. Pro volby, ve kterých to má smysl, jde o výbornou a čitelnou značku. V některých volbách však jednotlivé strany z různých důvodů postupují samostatně, nebo v nějaké jiné kombinaci. Týká se to např. komunálních nebo krajských voleb, z mého pohledu by to dávalo smysl i ve volbách do Evropského parlamentu, nicméně o tom ještě budeme jednat.

Jan Zahradil
Jan Zahradil
europoslanec ODS

1. Konzervativní, liberální, národní pravice. Já jsem něco jako liberální národovec.

2. Nezavírejme si dveře k nikomu, nevíme jak dopadnou příští volby a jaké konstelace bude možno vytvořit.

3. O osudu koalice Spolu se rozhodne ve volbách 2025 - zda šlo o dlouhodobě úspěšné spojení či pouze o jednorázový projekt. Jinak je třeba ukazovat, že značka ODS je nadále schopna samostatné existence. Eurovolby jsou k tomu ideální příležitost.

Jiří Havránek
Jiří Havránek
poslanec ODS

1. Občanská demokratická strana je jednoznačně konzervativně-liberální pravicová strana. V ekonomických otázkách liberální, v ostatních spíše konzervativní. A přesně s tímto se ztotožňují.

2. Pro ODS jsou nejpřirozenějšími partnery strany z koalice Spolu. Pro mě osobně je to TOP 09.

3. Ano, je to osvědčený a úspěšný projekt, který může vést opět k vítězství v parlamentních volbách.

Karel Krejza
Karel Krejza
poslanec ODS

1. Pravice, konzervativní.

2. KDU.

3. Ano. Jen ve vybraných volbách.

Pavel Staněk
Pavel Staněk
poslanec ODS

1. Myslím, že ODS je stále pravicovou stranou, někdy pod tlakem praktické politiky bohužel více tendující ke středu. Své osobní postoje vidím jako převážně konzervativní.

2. Myslím, že ve většině otázek je to KDU-ČSL. Pro TOP09 to platí obdobně s významnější třecí plochou evropské problematiky.

3. Měl. Osvědčil se jako účinná platforma pro strany a voliče nacházející podstatu svého politického názoru v odpovědnosti, prozápadní orientaci a demokratických hodnotách. / Dozajista ve sněmovních, pravděpodobně v senátních a výběrově dle konkrétní situace i v krajských a komunálních.

Libor Turek
Libor Turek
poslanec ODS

1. Pravice, konzervativní.

2. KDU-ČSL.

3. Ano. Jen ve vybraných.

Lumír Aschenbrenner

1. ODS se vždy hlásila k liberálnímu konzervatismu. To je politický směr, který prosazuje liberální přístup k ekonomice (volný trh, nízké daně) a konzervativní přístup ke společnosti (tradice, rodina, národní hrdost). Taková byla ODS v době svého vzniku, v době, kdy jsem do ní vstupoval. A taková by měla ODS být i v budoucnu, pokud chce přežít a být úspěšná. Za svoji osobu bych doplnil, že tyto zásady nejsou vůbec v rozporu se sociálním cítěním. Naopak umožňují sociální politiku realizovat.

2. V domácí politice může z parlamentních stran být pro ODS dobrým partnerem pro společenská témata KDU-ČSL, pro některá ekonomická TOP 09. Ta ale určitě ne například v názoru na přijetí Eura. Obecně máme zřejmě největší programový průnik se Svobodnými, kteří jsou ovšem marginální.

3. Projekt Spolu má smysl v těch typech voleb, kde je možné využít vlastností volebního systému ve prospěch posílení středo-pravicových stran v zastupitelském sboru. To například rozhodně nejsou volby do Evropského parlamentu. V jiných volbách záleží i na místní situaci a schopnosti se na takové SPOLU kandidátce, která by byla ku prospěchu všech zúčastněných. Rozhodně by se ODS v projektu SPOLU neměla rozpustit nebo zředit.

Tomáš Jirsa
Tomáš Jirsa
senátor ODS

1. Pravý střed. Osobně se cítím v dosud nezaložené konzervativní frakci ODS.

2. To je těžká otázka. Asi ANO. Ale s Babišem to nejde. Potom KDU-ČSL. Ale oni jsou už také zelení...

3. To je koalice proti Babišovi. Až Babiš odejde do penze, můžeme to sklopit s ANO. Jinak zatím musí pokračovat koalice Spolu. Ale jistě ne v evropských volbách.

Pavel Karpíšek
Pavel Karpíšek
senátor ODS

1. Konzervativní pravice, byť nyní trochu více „rozkročena“.

2. TOP 09.

3. Je to úspěšný projekt ve sněmovních volbách, v ostatních zaleží na místní situaci(krajské , komunální), v evropských bych preferoval kandidovat samostatně.

Jarmila Smotlachová

1. ODS je na politickém kompasu jednoznačně napravo. Náš program i kroky ukazují, že tomu ani jinak být nemůže. S pravicovou stranou se spojuje i odpovědná rozpočtová politika, kterou jako nejsilnější vládní strana prosazujeme.

2. Členské strany koalice SPOLU.

3. Za mě jednoznačně ano. Co se týká voleb, kde by měla koalice fungovat, tak jsem zastáncem toho, že na každé volby by se mělo nahlížet individuálně v kontextu programů a daného místa, kde volby probíhají. Můžu však říct, že na republikové (parlamentní) úrovní jsem beze sporu zastánkyní koalice Spolu.

Jan Tecl
Jan Tecl
senátor ODS

1. ODS konzervativní pravice, osobní postoje jsou shodné.

2. TOP 09, KDU-ČSL.

3. Ano, nedokáži jednoznačně odpovědět.

Tomáš Fiala
Tomáš Fiala
senátor za ODS

1. ODS vidím stále jako pravicovou stranu s relativně konzervativním zaměřením. Nejsem schopen však detailně posoudit, protože jsem nikdy nebyl členem žádné politické strany.

2. Podle informací, které mám, je to zřejmě TOP-09, i když se i tyto dvě strany mezi sebou liší. Jako nestraník nejsem schopen posoudit.

3. Domnívám se, že spíše ano, měla by podle mne pokračovat. Nicméně, nesouladem budou zřejmě evropské volby.

Jakub Grim

Související témata: ODS, ANO 2011, Jan Zahradil, Martin Kupka, Jiří Oberfalzer, TOP 09, KDU-ČSL, hnutí ANO, koalice Spolu, Petr Fiala, Lumír Aschenbrenner, Veronika Vrecionová, Bohuslav Svoboda, Vítězslav Schrek, Jan Dohnal, Zdeněk Nytra, Miloš Vystrčil, Tomáš Jirsa, Stranický kompas iROZHLAS.cz