ODS předala vyjednavačům návrh "sedmi statečných reforem"

Sedm statečných reforem pro budoucnost - tak nazvala ODS návrh programu nové vlády, který předala vyjednavačům ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených. Seznam, někdy i kontroverzních změn, je rozdělený do sedmi kapitol - některé z nich chce ČSSD zásadně pozměnit. Návrh ODS by i přesto mohl být pro sociální demokraty přijatelný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání o vládě | Zdroj: ČTK

Název návrhu reforem "sedm statečných" vzbudil všeobecné pobavení. "Přemýšleli jsme o závěru filmu, kdo je Calvera a kteří tři přežijí," glosoval místopředseda ODS Petr Nečas. Jeho protějšek z ČSSD Bohuslav Sobotka se také usmíval, a to hlavně nad tím, jak je sepsaná kapitola o reformě veřejných rozpočtů. Píše se tam totiž i o rovné dani. "Vzhledem k tomu, že z těch čtyř stran, které se účastní jednání, je ODS jedinou stranou, která navrhuje rovnou daň, tak věřím, že najdeme za podpory lidovců, možná i zelených, rozumnější podobu daňových změn a daňové reformy," uvedl Sobotka.

Hledání kompromisu podle Sobotky nebude jednoduché, ale je možné. ODS dále počítá se zvyšováním věku pro odchod do penze nad 65 let a se zvýšením mateřské, ale až od roku 2008. V reformě zdravotnictví se mimo jiné počítá se zavedením regulačních poplatků, ani to se ČSSD zatím příliš nelíbí. Vyjednavač lidovců Miroslav Kalousek však ocenil, že ODS nekopíruje v návrhu jen svůj volební program. "Je tam snaha o vyjití vstříc a nalezení kompromisu."

Do konce týdne budou o návrhu reforem debatovat expertní skupiny a v pondělí odpoledne ho do rukou dostanou šéfové stran. Ti by pak měli dojednat přetrvávající sporné body.

Veronika Malá, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme