ODS představila své možné budoucí ministry

Jména, která by se mohla objevit v budoucí vládě, zveřejnili občanští demokraté. Devítičlenný kompetenční tým by se mohl stát základem vlády, pokud ji bude sestavovat ODS. Podle volebního lídra Petra Nečase ale není stínovou vládou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Například zahraniční politiku a bezpečnost má v kompetenčním týmu na starosti Alexandr Vondra, zdravotnictví Daniela Filipiová, rodinnou politiku Miroslava Němcová, dopravu Petr Bendl a veřejné rozpočty ekonom Martin Kocourek.

Naopak místopředsedové strany a bývalí ministři Ivan Langer a Petr Gandalovič a také Tomáš Julínek se v kompetenčním týmu ODS neobjevili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lídr ODS Petr Nečas představil kompetenční tým. Nejen na otázku, proč tam chybí některá jména, nám odpověděl ve Stalo se dnes komentátor ČT Jindřich Šídlo.

„ODS si podle mého názoru v tuto chvíli nechce dovolit prezentovat voličům své politiky, kteří nějakým způsobem působí kontroverzně nebo dokonce záporně,“ řekl v této souvislosti komentátor České televize Jindřich Šídlo ve Stalo se dnes.

Není to podle něj poprvé, že se ODS před volbami snaží spíš prezentovat své politiky, kteří působí méně konfliktně. „Stejnou taktiku zvolila například před podzimními volbami v roce 2002, kde kampaň nestavěla pouze na Václavu Klausovi a vybírala své méně konfliktní tváře,“ dodal.

Co se týče změn ve vedení ODS po volbách, bude podle Šídla záležet na tom, jak strana dopadne. Dodal, že ODS si je vědoma toho, že volby nemůže vyhrát, protože náskok ČSSD podle průzkumu je výrazný. Podle něj jde teď občanským demokratům - stejně jako ČSSD - především o většinu ve sněmovně.

„O to, zda ODS se svými možnými spojenci - ať už s TOP09 či stranou Věci veřejné nebo s lidovci by měla ve sněmovně většinu. Pokud by v takové situaci ODS byla, a mohla sestavovat vládu, asi nikdo by nezpochybňoval autoritu Petra Nečase a on by měl velkou šanci stát se regulérním předsedou ODS,“ uvedl.

Nečas: Vypadá to jako stínová vláda, ale není

Podle volebního lídra ODS Petra Nečase představila strana odborníky, sestavovat možnou vládu ještě před volbami pokládá za předčasné:

„To opravdu není stínová vláda, mimo jiné i pro širší portfolia, která mají jednotliví členové kompetenčního týmu. Mají třeba několik resortů, někde je dokonce resort rozdělen. Neporcujeme medvěda, který ještě běhá po lese. Nerozdělujeme jednotlivé funkce. Jsou to moji spolupracovníci, kteří se mnou na klíčových tématech spolupracovali a kteří se koneckonců po mém boku objevovali již v minulých týdnech či dnech.“

ODS v krizi?

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka měla ale ODS raději představit celou stínovou vládu:

„Já myslím, že ODS není schopna zveřejnit konkrétní jména možných ministrů na konkrétní resorty. Ukazuje to personální krizi této strany. Byl bych rád, kdyby ke každému z ministrů ve vládě sociální demokracie, jejichž jména jsou známa, bylo možné přiřadit i jeho protějšek, aby bylo možné zahájit programovou diskuzi.“

Podle lidovců je naopak řešení personálních otázek před volbami předčasné.

„Podle mého názoru tam není žádné překvapení, žádné jméno, které bychom neznali a se kterým bychom nepočítali. Je to předčasné. Vážně budu brát všechny návrhy až podle výsledků voleb po volbách,“ uvedl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Místopředsedu TOP 09 Jaromíra Drábka překvapilo, že někteří členové týmu ODS mají na starosti i více oblastí. Jména na seznamu nicméně nevnímá jako závazné kandidáty na možné budoucí ministry.

„Když se podíváme do minulosti, jak vypadaly stínové kabinety a jak později opravdové vlády, je zřejmé, že jde spíše o představení nějakého odborného týmu veřejnosti,“ řekl Drábek.

Ekonom Martin Kocourek, který má v kompetenčním týmu ODS na starost veřejné rozpočty také sdělil, že je pro stranu prioritou snížení zadlužení Česka a dosažení vyrovnaného veřejného hospodaření do sedmi let.

„Zřídíme Národní rozpočtovou radu, která bude propočítávat dopady rozpočtových opatření přijímaných parlamentem a vládami. Zároveň nepřipustíme zvýšení daní a odvodů. Připravíme rozpočtovou strategii tak, abychom dosáhli vyrovnávání státních rozpočtů do roku 2017,“ dodal Kocourek.

Veronika Malá, Václava Marešová, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme