ODS přijala zpátky do strany exprimátora a poslance Pavla Béma
Poslanec a bývalý pražský primátor Pavel Bém je zpátky v ODS. Po deseti měsících ho přijalo zpět místní sdružení této strany v pražských Dejvicích. To mu loni přerušilo členství ve straně kvůli zveřejněným telefonním odposlechům s lobbistou Romanem Janouškem. Na jejich základě například policisté dnes prověřují prodeje městských pozemků.
Ze zveřejněných odposlechů mezi Janouškem a Bémem plyne, že tento lobbista měl velmi blízko nejen k primátorovi, ale především měl značný vliv na rozhodování města. Policisté například dodnes vyšetřují pro město nevýhodný prodej pozemků na pražské Palmovce.
Podle předsedkyně místního sdružení ODS v pražských Dejvicích Marie Kubíkové se ale policisté přímo o Pavla Béma nezajímají, a i proto ho přijali zpět.
„Podnět podle stanov pochopitelně podává pan poslanec Bém nebo člen s pozastaveným členstvím. Nicméně místní sdružení diskutovalo dlouhodobě o jeho možném znovupřijetí, protože on je členem ODS řadu let, vykonával svoji práci vždy velmi dobře a v místním sdružení je jeho pozice silná,“ řekla Kubíková.
Podle pražského primátora Bohuslava Svobody je znovupřijetí Béma zcela v kompetenci místní organizace ODS v Praze 6. Návrat Béma do komunální politiky však Svoboda neočekává.
„Nemyslím si, že by pražská politika byla prostor, ve kterém by se mohl Pavel Bém pohybovat. Kdybych mohl jako starší poradit kolegovi Bémovi, tak bych mu řekl, že bych si dal větší oddechový čas. Ale je pravda, že v průběhu roku se mu nic neprokázalo, čili z jeho pohledu asi je to v pořádku,“ vysvětluje Svoboda.
Pospíšil proti, ostatní jsou opatrní
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a dřívější starosta Prahy 6 Bémův návrat respektuje. „Podle stanov je to právě místní sdružení, tedy organizace či buňka strany, která nejvíc zná toho člena. Došli k názoru, kterému rozumím. V okamžiku, kdy devět měsíců nedošlo k žádnému úkonu ve smyslu trestního stíhání, tak formálně právní důvody pominuly,“ myslí si Chalupa.
První místopředseda strany Martin Kuba naopak Radiožurnálu řekl, že dopady toho, že je Bém v ODS zpět, musí vyhodnotit hlavně členové na Praze 6.
„Na to rozhodnutí můžeme mít asi každý v ODS nějaký názor, já ho kolegům z místní rady a z oblasti sdělím, ale je to prostě rozhodnutí rady místního sdružení ODS a oni musí zvážit, jaký dopad má pro pražskou ODS,“ uvedl Kuba.
Proti návratu Pavla Béma se postavil místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Podle něj Bémův krok stranu poškodí.
Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka se s Bémem vrací do hry další lidé z pražského podsvětí. „Vypadá to, že to, co jsme tady řešili i v minulosti – Opencard a celá řada podezření – je zřejmě něco, co máme zapomenout. A ODS se tváří, že už je to minulost,“ podotkl.
Krize občanských demokratů
Člen grémia ODS a senátor Jaroslav Kubera ale Bémův návrat do strany obhajuje. „Příběh s odposlechy nebyl nikam dotažen, nikam nepokračoval, jen byl mediálně velmi silně publikován. A místní sdružení, kde si pozastavil členství, se rozhodlo, že mu členství obnoví, to je všechno,“ řekl Kubera.
Přesto se dá podle Kubery odhadnout, že Bémův návrat do ODS straně jako takové nepomůže. „Nejen krok poslance Béma, ale jakýkoli krok bývalého ministra Drábka, krok ministra financí Kalouska, krok ministryně kultury či ministra zdravotnictví, zejména za účasti poslance ODS Borise Šťastného, mají vždycky negativní vliv. Takže jestli se pan poslanec Bém vrátí, nebo ne, to ODS pravděpodobně nepomůže,“ poznamenal Kubera.
Problémy ODS přesto podle něj pramení odjinud a jsou ‚o dva řády větší‘. Kubera se domnívá, že ODS má problémy hlavně proto, že opustila své původní programové cíle.
„Vzdálila se tomu původnímu, proč vlastně byla založena. A to je to, co většinu voličů irituje. A ona je ztrácí. Například udělala neskutečnou věc, že mnoho členů ODS v prvním kole (prezidentské volby, pozn. red.) podpořilo jiného kandidáta než svého vlastního. A teď hledají na vedení, kdo za to může,“ dodal senátor.