ODS řeší směřování strany v příštích deseti letech

Občanští demokraté voličům přestavují vizi své stranické politiky na dalších deset let. Na brněnské ideové konferenci chtějí završit debatu o dokumentu Vize 2020. Zdůrazňují především ekonomická témata - potřebu snížení státního dluhu, přijetí eura do roku 2015 a zeefektivnění fungování státní správy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ideová konference ODS - VIZE 2020 v Městském divadle Brno | Foto: Tomáš Adamec

Velká část ideové konference se nese v duchu hledání cesty k oddlužení České republiky. ODS chce zastavit nárůst státního dluhu do roku 2012. Euro by pak Česko podle občanských demokratů mohlo přijmout o tři roky později.

Před růstem dluhu veřejných financí varoval na úvod konference předseda strany Mirek Topolánek. Ve svém projevu kritizoval hlavně levici za podle něj populistickou předvolební politiku. Česko podle něj teď potřebuje hlavně šetřit.

"Přidávat není z čeho. Už dnes je dluh tak vysoký, že i kdyby se nezvyšoval, tak pouze na úrocích zaplatíme za 15 let další bilion, tedy celou jeho současnou výši. Dluhy se totiž platí, a to i s úroky. Bilion má 12 nul a to je hodně," varoval Topolánek.

Důchody i korupce

ODS ve Vizi 2020 volá také po nutnosti důchodové reformy, omezení znežívání sociálního systému a boji s korupcí. Z dokumentu by měl později vycházet předvolební program strany. Ten by měl být podle místopředsedy ODS Petra Gandaloviče podrobnější, zejména právě v ekonomické oblasti.

"Právě v té hospodářské oblasti bude muset nabídnout cestu z dluhové pasti. Bude vlastně nastavovat zrcadlo levici, která neustále jen slibuje, aniž je schopna ty peníze odněkud vzít. A bohužel v současné chvíli se zdá, že občané ještě pořád mají za to, že je možné utrácet a že to zaplatí někdo jiný," uvedl Gandalovič.

"My se budeme snažit v naši kampani vysvětlit, že to tak nejde. Pokud nechceme skončit jako Řecko, musíme už být skutečně rozumí," dodal.

Prázdný dokument

Kritiku ODS za populistický přístup levice k voličům odmítl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Myslím, že je to velmi nezodpovědný přístup a ukazuje, že ODS vůbec nereflektuje to, kam tuto zemi zavedla. Měla by se podívat do Řecka, kde její kolegové zemi dovedli až ke krachu," uvedl Škromach.

Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana je ale Vize 2020 jen prázdným dokumentem. Popravdě se v něm prý nepíše, co ODS opravdu zamýšlí, řekl Urban v České televizi:

"Když bych si vzal tlumočníka a snažil se přeložit některé ty výroky, tak tam je například napsáno: ,Zdravotnictví jako konkurenční výhoda.' Když to přeložím, znamená to poplatky a privatizace nemocnic. ,Pružný pracovní trh.' Zcela jistě to znamená výpověď bez udání důvodů. Když přeložím výrok ,vzdělání - cesta k úspěchu', podle mého názoru to znamená školné na vysokých školách."

Poněkud smířlivější je místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek, který v České televizi uvedl, že mu vadí určitá obecnost dokumentu. Přesto v něm našel body, které jsou jeho straně blízké:

"Konečně ODS jasně řekla, jakým způsobem chce postupovat v řešení veřejných financí, jakým způsobem chce postupovat v zastavení zadlužování České republiky a dokonce vytyčila trajektorii. To je pro nás velmi pozitivní signál. Bohužel v řadě dalších oblastí jsou ty cíle a postupy velmi obecně formulované, takže překlad může být velmi různý."

Veronika Malá, Václava Marešová, Katka Brezovská, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme