ODS rozebere volební neúspěch, vládu ČSSD a Koalice nepodpoří

Vedení ODS zůstává i po pondělním jednání výkonné rady na svých místech. Do tří týdnů má přitom pracovní skupina zvolená radou vypracovat analýzu volebního neúspěchu. Výkonná rada pak 15. července rozhodne, zda svolá mimořádný kongres strany. Zatím to rada neschválila, Václav Klaus ale konání kongresu ještě letos nevyloučil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus po zveřejnění výsledků | Foto: Petra Mášová

Strana Václava Klause skončila ve volbách do sněmovny druhá. Na listopadovém kongresu v Ostravě Klaus prohlásil, že z volebního neúspěchu vyvodí osobní zodpovědnost. Po zveřejnění výsledků voleb šéf občanských demokratů řekl, že se o celém problému chce nejprve poradit s vedením své strany.

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase, by ale prohra ve volbách neměla vést k rezignaci Václava Klause. "Já jsem vždy tvrdil, že máme jít podle mušketýrské zásady: jeden za všechny, všichni za jednoho. Já v tuto chvíli nemám žádný důvod uvažovat speciálně o panu předsedovi. Já v tuto chvíli uvažuji sám o sobě, nemluvě o tom, že předseda Václav Klaus v Praze vyhrál, například já jsem ve svém volebním kraji nevyhrál."

Jak uvedl místopředseda ODS Miroslava Beneše, o případné rezignaci šéfa strany Václava Klause na výkonné radě nemluvilo a ani členové vedení nedali své funkce k dispozici. "Nikdo dneska na zasedání výkonné rady nepožadoval odstoupení pana předsedy. Pokud byla diskuze, tak byla diskuze o kongresu Občanské demokratické strany v tomto roce."

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Beneš o průběhu výkonné rady

Podle místopředsedy ODS Jana Zahradila vytvářejí některá média, političtí konkurenti a další "nepříliš přátelsky" naladěné skupiny tlaky na personální změny ve vedení strany. Zdůraznil, že občanští demokraté nebudou těmto tlakům vycházet vstříc.

Václav Klaus | Foto: René Volfík

Průběh kampaně i výsledky voleb zřejmě budou jedním z případných témat na uvažovaném mimořádném kongresu ODS, který by měl možná proběhnout ještě letos. Podle šéfa ODS bude do tří týdnů zpracována analýza, která vyhodnotí letošní volební neúspěch občanských demokratů. Do komise rada jmenovala volebního managera Miroslava Beneše, bývalého pražského primátora Jana Koukala a poslance Martina Římana, Hynka Fajmona a Václava Mencla.

Václav Klaus také zopakoval, že ODS nehodlá podpořit žádnou menšinovou vládu a nechystá se podpořit ani většinový kabinet ČSSD a Koalice.

Způsob, jakým prezident Václav Havel izoluje komunisty, považuje Václav Klaus za "trošku zbytečný, trošku naivní a trošku klukovský". Neochotu jiných stran vytvořit s KSČM koalici ale pokládá za srozumitelnou, nenásilnou a přirozenou izolaci, v níž není nic siláckého. Klaus to dnes uvedl v diskusním pořadu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Postup hlavy státu v tomto pořadu naopak obhajoval prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Klaus připomněl Havlovo setkání s představiteli Poslanecké sněmovny, jež se konalo ve čtvrtek při příležitosti konce jejího volebního období. Podle Klause pozval prezident na setkání jen polovičku z celkem 200 členů sněmovny, "aby se nemusel potkat s komunisty". Klaus to označil za hru na izolaci.

Špaček řekl, že prezident zve na všechna setkání se sněmovnou i poslanecký klub komunistů. Na setkání se zástupci dolní komory ve čtvrtek podle něj pozval i šéfy parlamentních výborů, komisí a klubů. "Něco jiného jsou politické konzultace. Tam si prezident republiky pochopitelně vybírá, s kým konzultovat bude a s kým ne. A je pravda, že ani třeba k posledním konzultacím o vládě prezident komunisty nepozval, protože žádná strana nedeklarovala, že by s komunisty chtěla vytvořit vládu," vysvětlil mluvčí.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme