ODS s převahou vyhrála senátní i komunální volby

Letošní obecní volby vyhrála ODS. Z politických stran získala nejvíc hlasů i mandátů. Podle obdržených hlasů skončila na druhém místě ČSSD, v počtu zastupitelů jsou na druhé příčce lidovci. Kandidáti ODS výrazně uspěli i v senátních volbách. Do druhého kola postupují ve 26 z 27 obvodů, zástupci občanských demokratů unikl finálový duel jen na Zlínsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Sobotka, M. Topolánek a M. Němcová | Zdroj: ČTK

Pro kandidáty ODS hlasovalo více než 36 procent voličů. V počtu odevzdaných hlasů je mezi politickými stranami na druhém místě ČSSD, kterou podpořilo 16,6 procenta voličů, třetí příčka patří KSČM se zhruba 11 procenty.

Z politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně skončila na čtvrtém místě KDU-ČSL s téměř sedmi procenty hlasů a poslední je Strana zelených, které dalo hlas asi 5,3 procenta voličů. Za ní se v celorepublikovém hodnocení umístilo SNK ED, které získalo téměř čtyři procenta hlasů.

Jinak ale žebříček vypadá v hodnocení mandátů. Tradičně nejúspěšnější v zisku křesel byli nezávislí kandidáti a jejich sdružení, jimž souhrnných více než 12 procent hlasů vyneslo celkem 60 procent všech křesel v zastupitelstvech měst a obcí.

Z politických stran je na tom nejlépe opět ODS, která získala více než 11 procent všech mandátů, a druzí jsou lidovci s osmi procenty křesel v obecních a městských zastupitelstvech. V počtu mandátů skončili na dalších příčkách mezi politickými stranami sociální demokraté a komunisté shodně se sedmi procenty mandátů.

Ve srovnání s posledními komunálními volbami si nejvíce polepšila ODS. Před čtyřmi lety v obecních volbách získala přes 25 procent hlasů. ČSSD si tehdy vybralo zhruba 16 procent lidí, KSČM o procento méně a KDU-ČSL obdržela téměř deset procent. Hlasovat letos přišlo 46,38 procenta voličů, což je o tři procenta více než při minulých volbách.

ODS jasně ovládla i první kolo senátních voleb

Společně s komunálními volbami se konalo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Také v něm suverénně dominovala ODS. Její kandidáti se probojovali do rozhodujícího klání ve 26 obvodech, jen na Zlínsku zástupci ODS těsně unikla účast ve finálovém duelu.

Strana premiéra Mirka Topolánka má tak šanci získat v horní komoře parlamentu sama ústavní většinu, pokud uspěje alespoň ve 22 obvodech. Na nadpoloviční většinu by jí stačilo vítězství v 14 soubojích. O obměně třetiny horní komory parlamentu lidé definitivně rozhodnou příští pátek a sobotu.

ČSSD bude mít ve druhém kole 11 finalistů, vždy v duelech s občanskými demokraty. ODS se dále střetne se šesti lidovci, třemi komunistickými kandidáty a dvěma nezávislými kandidáty. Ve zbývajících pěti obvodech budou občanským demokratům konkurovat kandidáti US-DEU, Strany zelených (SZ), Volby pro město (VPM), Strany pro otevřenou společnost (SOS) a hnutí Zelení.

Teprve podruhé v desetileté historii senátních voleb se nikomu nepodařilo získat senátorské křeslo už v prvním kole. Hodně blízko tomu byl herec a kandidát ODS Tomáš Töpfer v Praze 4, který zůstal těsně pod padesátiprocentní hranicí.

ODS, která má dosud 37 senátorů, obhajuje vítězství v deseti obvodech. Sociálních demokratů je v Senátu sedm, ztratit mohou jedno křeslo. Komunističtí senátoři jsou jen dva, žádný z nich mandát letos neobhajoval. Lidovci měli v horní komoře 14 zástupců, šestileté funkční období končí polovině z nich. Strana zelených může své zastoupení v Senátu zdvojnásobit - nyní má jednoho senátora. Unionisté, kteří obhajovali šest míst, mají šanci získat jen jedno z nich.

Ze 17 obhajujících senátorů postoupilo dál 13, čtyři už nemají šanci na znovuzvolení. Vyjma Töpfera žádné mediálně známé tváře neuspěly. Manželka nynějšího premiéra a předsedy ODS Pavla Topolánková, která kandidovala v Ostravě za konkurenční stranu Politika 21, skončila čtvrtá za kandidáty ODS, ČSSD a KSČM.

Prvního kola hlasování se zúčastnilo přes 42 procent oprávněných voličů. Je to jen o něco méně než rekordní účast z roku 1998. Před šesti lety využilo svého práva vybírat senátory necelých 34 procent občanů.

Aktuální výsledky sčítání hlasů můžete sledovat na webu Českého rozhlasu Volby 2006.

Dušan Valenta, Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme