ODS se křesla primátora nevzdá. Rozpad koalice s TOP 09 je zřejmě nevyhnutelný

Koalice ODS a TOP 09 v Praze je o krok blíž rozpadu. Regionální rada občanských demokratů odmítla požadavky koaličního partnera a následně to potvrdil i klub zastupitelů ODS. Obě strany se přetahují o post primátora a odmítají ustoupit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský primátor Bohuslav Svoboda | Foto: ČTK

Regionální rada ODS na dnešním jednání doporučila o žádných personálních změnách navržených TOP 09 nehlasovat nebo je zamítnout. Český rozhlas o tom informoval pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Rozhodnutí regionální rady o něco později potvrdí i klub zastupitelů ODS, který se sešel hned po jejím zasedání.

Občanští demokraté to nyní sdělí TOP 09, která jim dala ultimátum pro jednání do desáté hodiny večerní. Zástupci TOP 09 tak zřejmě zítra začnou vyjednávat s ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerním vysílání Českého rozhlasu hovořili primátor Bohuslav Svoboda, předseda klubu zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra a místopředseda klubu zastupitelů ČSSD Karel Březina.

ODS už dopoledne předložila TOP 09 návrh nové koaliční smlouvy, která ale nadále počítá s postem primátora pro občanské demokraty. TOP 09 to označila za známku toho, že ODS nechce řešit problémy Prahy.

Svoboda tvrdí, že občanští demokraté na primátorské pozici netrvají. ODS nicméně vadí, že TOP 09 nedodržuje původní koaliční dohodu a chce ji najednou změnit. TOP 09 vypověděla ODS smlouvu a v případě nové požaduje křeslo primátora a sedm křesel v radě.

Spolupráce ODS a TOP 09 v Praze se vzdaluje, ani jedna strana nechce ustoupit

Číst článek

„I když nám to dalo mnoho práce a stálo nás to hodně, tak se nám podařilo vytvořit pravicovou koalici s tím, že všichni členové TOP 09, všech 26 členů podepsalo smlouvu o tom, že rozdělení je takové, jaké je. To znamená, že oni mají většinu v radě a my máme primátora,“ prohlásil pražský primátor.

Připomněl zároveň, že smlouva byla podepsána na celý zbytek volebního období. „Pokud TOP 09 má představu, že pro Prahu je dobré, aby Praze vládli se sociálními demokraty a komunisty, tak to je věc, které sice nerozumím, ale je to právo TOP 09,“ dodal.

ČSSD proti Svobodovi

Předseda klubu krajských zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra Českému rozhlasu potvrdil, že TOP 09 hodlá od zítřka jednat s ČSSD.

„Za dané situace platí to, co jsme již deklarovali. Vzhledem k tomu, že jsme obdrželi návrh, který neakceptuje z našich návrhů vůbec nic, tak tímto okamžikem vypršela doba, po kterou jsme jednali výlučně s ODS,“ avizoval Vávra.

TK pražské ČSSD k aktuální situaci v koalici na pražské radnici, Karel Březina | Foto: Filip Jandourek

Sociální demokraté jsou podle slov místopředsedy klubu zastupitelů ČSSD Karla Březiny připraveni diskutovat s TOP 09 o spolupráci. Svoboda by už zítra mohl přijít o svou funkci. O takovém scénáři bude ČSSD jednat zítra ráno na mimořádném zasedání svého zastupitelského klubu.

„Myslím si, že celý klub sociální demokracie by podpořil odvolání primátora Bohuslava Svobody, protože od něj začínají všechny problémy, které se nakupily v Praze. Už jenom to, že se mu podařilo za tři roky rozbít dvě koalice, ho neopravňuje k tomu, aby dál vedl město,“ říká Březina.

Lenka Jansová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme