ODS se nevzdává naděje na předčasné volby

ODS se nevzdává naděje na předčasné volby. Jak v České televizi řekl občanskodemokratický předseda Senátu Přemysl Sobotka, předčasné volby jsou nejlepším řešením současné politické situace. Je si ale vědom, že k jejich vyvolání je potřebná třípětinová parlamentní většina. "Samozřejmě to je téma, které je na stole a diskutujeme o tom delší dobu, ale na to potřebujete mít ústavní většinu. Ta bohužel v sestavě ODS 57 poslanců a k tomu 24 hlasů KDU-ČSL není 120 ale pouhých 81."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přemysl Sobotka | Foto: Hynek Bulíř

Sociálně demokratický předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek naopak předčasné volby považuje až za nejzazší variantu. Naznačil, za jakých okolností by se mohly konat. "Je to jedna z možných variant pokud by se situace vyvinula tak, že by se některé špatné scénáře naplnily a lidovci by skutečně odešli z vlády."

Zaorálek ovšem pochybuje o tom, že ti, kteří v dolní sněmovně uspořádání předčasných voleb podporují, získají dostatečný počet hlasů. Předčasné volby uspořádané na podzim společně s referendem o evropské ústavní smlouvě byla jedna z variant, kterou chtěl před časem premiér Stanislav Gross řešit politickou krizi.

Markéta Kaclová, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme